EN

Gösterim Tarihleri: 14.11.2021 Pazar 15.00 / 25.12.2021 Cumartesi 20.00 / 21.01.2022 Cuma 15.00

Yönetmen: Metin Erksan
Senaryo: Metin Erksan
Oyuncular: Nil Göncü, Hayati Hamzaoğlu, Aliye Rona

Türkiye / 1968 / Türkçe / 84 dk. / Siyah Beyaz


Metin Erksan’ın gerçek bir olaydan yola çıkarak yazıp yönettiği filmi Kuyu, aynı zamanda Taşra Üçlemesi’nin de Yılanların Öcü ve Susuz Yaz’ı takiben çektiği son filmidir. Filmde Fatma adlı genç bir köylü kadınının hikâyesini izleriz. Ona musallat olan ve onu çok sevdiğini, âşık olduğunu iddia eden Osman yüzünden Fatma’nın hayatı cehenneme döner. Osman, fırsat bulduğunda Fatma’yı silah zoruyla kaçırmak, ona türlü işkenceler etmek ve en nihayet iğfal etmek suretiyle Fatma’yı kendisiyle evlenmeye razı edebileceğini düşünür. Ona göre bir kadını beğeniyor olması zaten büyük bir lütuftur. Fatma’ysa ne Osman’a, ne de çare olarak onu bir başka erkekle evlendirip onun koruması altına vermeyi düşünen ailesine boyun eğmez. Film boyunca kararlı biçimde Osman’a ve düzene karşı gelen Fatma’nın mücadelesini izleriz. 

Taşra Üçlemesi boyunca taşra iklimini alabildiğine gerçek, alabildiğine sert bir bakış açısıyla yansıtan Erksan, bilhassa erkek karakterlerin doğasını da dönemin ötesinde bir üslupla ele almıştır. Üçlemenin son parçası olan Kuyu’da da taşradaki kadın algısı ve ataerkil düzenin sebep oldukları üzerine son derece sert bir filme imza atar. Film, 1969 yılında ilk kez gerçekleşen Adana Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini kazanır. Ne yazık ki filmin genç başrol oyuncusu Nil Göncü, filmin çekimlerinden bir yıl sonra, başka bir film çekimi sırasında rahatsızlanmış ve henüz 19 yaşındayken hayata veda etmiştir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.