EN

Gösterim Tarihleri: 05.11.2022 Cumartesi 18.30 / 22.11.2022 Salı 20.00 / 08.12.2022 Perşembe 20.00

Yönetmen: Julien Duvivier
Senaryo: Julien Duvivier, Charles Spaak
Oyuncular: Jean Gabin, Charles Vanel, Raymond Aimos, Charles Dorat, Raphaël Médina Viviane Romance, Micheline Cheirel

Fransa / 1936 / Fransızca / 100 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

 

Beş işsiz arkadaş ortak girdikleri piyangodan 100 bin Frank kazanır fakat paylarına düşeni almak yerine Paris’in sayfiyesinde Marne Nehri kıyısında kendileri gibi işçi sınıfından insanların tatil günlerinde yiyip içip dans edebilecekleri bir guinguette işletmeye karar verirler. Kazandıkları parayı ortak bir havuzda birleştiren Jeannot, Jacques, Tintin, Charlot ve Mario nehir kıyısında yıkık bir çamaşırhane binasını satın alıp kendi emekleriyle yenilemeye koyulur. Bu güçlü dayanışma, Mario’nun sınır dışı edilme tehdidi ve Charlot’nun ayrıldığı eşi Gina’nın hırsı gibi engellerle sınanacaktır.

Eylül 1936’da vizyona giren filmin, faşizm tehdidine karşı sosyalist ve komünist partilerin birleşerek kurduğu Halk Cephesi’yle güçlü bir ilişkisi bulunuyor. 1936 yazı Fransa çapında büyük işçi eylemlerine de sahne olmuş; sonucunda grev hakkı, 40 saat mesai, iki haftalık ücretli izin gibi kazanımlar elde edilmiştir. İşçi sınıfının ilk defa bu sayede erişebildiği boş zamana yönelik hayalleri filmdeki guignette’te vücut bulur. Öte yandan, filmin başlarında iki işsiz arkadaşın önünde durduğu dev billboard onları alay edercesine lüks bir kış tatiline davet etmektedir. Siyasi mülteci Mario karakteri ise başlı başına, Halk Cephesi’nin İspanya İç Savaşı’nda mücadele eden yoldaşlarına destek vermekten kaçınmasına eleştiri niteliğindedir. Kısaca film, kısa ömürlü Halk Cephesi’nin doğurduğu umutlar ve peşi sıra gelen hayal kırıklığının beyazperdedeki yansımasıdır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.