EN

Gösterim Tarihleri: 13.05.2023 Cumartesi 18.30 / 11.06.2023 Pazar 18.30 / 25.06.2023 Pazar 14.00

Yönetmen: Luchino Visconti
Senaryo: Nicola Badalucco, Enrico Medioli, Luchino Visconti
Oyuncular: Dirk Bogarde, Ingrid Thulin, Helmut Griem, Helmut Berger

İtalya, Batı Almanya / 1969 / 156 dk. / Renkli / İtalyanca, Almanca / Türkçe Altyazılı


1934 Şubat’ında Almanya’dayız. Ülkenin iki dünya savaşı arasındaki döneminde gücüne güç katan çelik üreticisi Baron Joachim von Essenbeck’in doğum gününü kutlamak üzere toplanan Essenbeck ailesinin fertleri, Ruhr malikânesinin şaşalı salonundaki yerlerini almıştır. Baronun torunu Martin, heyecanla beklediği Marlene Dietrich drag şovunu sergilemek üzere salondaki sahneye çıktığı esnada, sonraları Nazilerin siyasi gücünü sağlamlaştıracak Reichstag yangınının haberi ulaşır. Bu haberle yükselen gerginlik, gecenin ilerleyen saatlerinde Joachim’in yatak odasından gelen silah sesiyle en üst seviyeye çıkar. Joachim’in ölümü, aile içerisindeki husumetlerin ve bireysel hırsların körükleyeceği son derece kirli bir güç savaşının fitilini ateşler. Bu esnada Nazilerin, Almanların yeniden silahlanması yolunda gerekli olan silahları üretmek için bu ailenin fabrikalarına ihtiyaç duymasıyla birlikte işler iyice kontrolden çıkar.

Venedik’te Ölüm ve Ludwig ile tamamlanan Alman Üçlemesi’nin ilk filmi olan Lanetliler, Nazizmin yükselişini ve Alman aristokrasisi üzerindeki yıkıcı etkilerini, Üçüncü Reich döneminde Nazi Partisi ile işbirliği yapan yozlaşmış bir ailenin portresi aracılığıyla aktarır. Güce tapan açgözlü bir kitlenin psikolojik ve ahlaki çöküşünü işleyen alegorik anlatı, ensest ve pedofili gibi zorlayıcı temalara da yer verir. Visconti’nin zengin filmografisinin tartışmasız en provokatif yapıtı olan Lanetliler, sinema tarihinin de en cüretkâr, karanlık ve klostrofobik filmlerindendir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.