EN

Gösterim Tarihleri: 06.05.2023 Cumartesi 18.30 / 27.05.2023 Cumartesi 18.30 / 11.06.2023 Pazar 14.00

Yönetmen: Luchino Visconti
Senaryo: Giuseppe Tomasi di Lampedusa (roman), Luchino Visconti, Suso Cecchi D'Amico, Pasquale Festa Campanile, Enrico Medioli, Massimo Franciosa
Oyuncular: Burt Lancaster, Alain Delon, Claudia Cardinale

İtalya, Fransa / 1963 / 186 dk. / Renkli / İtalyanca, Latince, Fransızca, Almanca / Türkçe Altyazılı


1963’te Altın Palmiye ödülü kazanan Leopar, bütün zamanların en güzel, görkemli ve etkileyici filmlerinden biridir. Giuseppe Tomasi de Lampedusa'nın 1860’lı yıllarda geçen ve İtalyan aristokrasisinin düşüşünü konu alan ünlü romanı, Visconti’nin hünerli ellerinde aynı anda hem müthiş bir hüzün hem de derin bir hiciv içeren sofistike bir yorumla perdede vücut bulur.

Savaş, aşk ve aile hayatına dair birbirini izleyen görkemli sahnelerden oluşan film, sadece bu sahnelerle değil Burt Lancaster’ın muazzam performansında hayat bulan Prens Fabrizio Salina’nın duygu ve düşünce dünyasını resmedişiyle de tarihin en görkemli filmlerinden biridir. Prens Salina, yeni İtalya’da kendisinin ve ailesinin yerini muhafaza etme mücadelesi içindeki bir soyludur. Salina’nın genç alter egosu olarak da tanımlayabileceğimiz, isyancı yeğeni Tancredi (Alain Delon) yaşlanmakta olan Prens’ten daha tutkulu ve cesur fakat öte yandan daha tedbirsiz ve ölçüsüz bir aristokrattır. Tancredi toplumdaki ayrıcalıklı yerini korumak için saf değiştirmekten çekinmeyecektir, Fabrizio için bu o kadar kolay değildir.

Leopar, ayrıntı ve ışık konusundaki benzersiz yaklaşımı, kahramanlarının iç dünyasını yansıtan, özenle işlenmiş devasa tabloları andıran görüntüleriyle, kendine özgü bir görsel dokuya sahip Visconti sinemasının muhteşem bir örneğidir. İlk bölümünde, kişisel bir dramı tüm sosyal ve tarihsel arka planıyla ortaya koyuşundaki ustalıkla öne çıkar, ardından gelen, muhteşem balo sahnesi ise ölümlülük kavramının sinema tarihindeki en etkileyici yorumlarından biridir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.