EN

Gösterim Tarihleri: 07.05.2023 Pazar 18.30 / 21.05.2023 Pazar 14.00 / 24.06.2023 Cumartesi 14.00

Yönetmen: Luchino Visconti
Senaryo: Luchino Visconti, Enrico Medioli, Suso Cecchi D'Amico
Oyuncular: Helmut Berger, Romy Schneider, Trevor Howard, Silvana Mangano

İtalya, Fransa, Batı Almanya, Monako / 1973 / 238 dk. / Renkli / İtalyanca, İngilizce, Almanca, Fransızca / Türkçe Altyazılı


Visconti’nin Lanetliler (1969) ile başlayıp Venedik'te Ölüm (1971) ile devam eden Alman Üçlemesi’nin son bölümü Ludwig, Bavyera Kralı II. Ludwig’i 1864’te taç giymesinden 1886’daki ölümüne dek izleyen bir psikodrama-biyografi.

Savaş ve diplomasiden ziyade sanata ilgi duymasıyla kabinesini kısa sürede hayal kırıklığına uğratan kralın taç giydikten sonra ilk işi Richard Wagner’e hamilik etmek olur. Ludwig, Avusturya İmparatoriçesi kuzeni Elisabeth’e tutkun olsa da Elisabeth onu kız kardeşi Sophie’yle evlendirmeye kararlıdır. Ne Wagner’de ne de Elisabeth’te umduğu yakınlığı bulan Ludwig giderek içine kapanır. Kardeşi Otto’nun aksine Avusturya-Prusya Savaşı’na dahil olmayı reddeder. Zaman içinde eşcinselliğiyle barışır. Bu sırada art arda inşa ettirdiği gösterişli ve pahalı şatolar kralın Xanadu’su hâline gelirken hazineyi zorlamaktadır. 1886’da kabinesi ile Ludwig arasındaki gerilim son raddeye ulaşır. Ludwig’e hayat veren Helmut Berger’in androjen bir güzelliğe sahip yüzü, kralın çöküşünün fiziğine yansımalarını daha da dramatik kılmaktadır.

Visconti için “Açıkça eşcinsel fakat koyu bir Katolik, görünüşte komünist fakat yılmaz bir aristokrattı” diyen film eleştirmeni Jonathan Romney, yönetmenin çelişkilerinin izlerinin sürülebildiği filmlerinde “eleştirinin kimi zaman hürmetle, takıntılı detaycılığın ise zevksiz aşırılıkla karıştırılabildiğine” ve bunun en çok 1930’lardan 19. yüzyıla uzanan Alman Üçlemesi’nde başına geldiğine dikkat çeker.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.