EN

M: Eine Stadt sucht einen Mörder 

Gösterim Tarihleri: 05.12.2021 Pazar 20.00 / 05.01.2022 Çarşamba 20.00 / 15.01.2022 Cumartesi 15.00
Yönetmen: Fritz Lang
Senaryo: Thea von Harbou, Fritz Lang, Egon Jacobsohn
Oyuncular: Peter Lorre, Ellen Widmann, Inge Landgut, Otto Wernicke, Theodor Loos, Gustaf Gründgens, Friedrich Gnaß, Fritz Odemar, Paul Kemp, Theo Lingen

Almanya / 1931 / Almanca / 117 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı 

 

Berlin çocuk cinayetleriyle sarsılmaktadır. Bir türlü ele geçirilemeyen pedofil katil, çocukları şeker ve benzeri şeylerle kandırıp tuzağa düşürür. Kent halkı korku ve panik içindedir. Basın, siyasetçiler ve toplumun farklı kesimlerinin yanı sıra polis de teyakkuz halindedir. Polis baskısının artması şehirdeki suç  örgütlerini rahatsız eder. Böylece her kesim kendi çıkarları ve endişeleri doğrultusunda katilin peşine düşer. Tekinsizlik ve tedirginliğin hüküm sürdüğü bu kasvetli ortamda herkes şüphelidir.

Fritz Lang’ın ilk sesli filmi olma özelliği taşıyan M bugün yalnızca Alman Dışavurumcu sinemasının değil bütün sinema tarihinin önde gelen başyapıtları arasında sayılıyor. Karanlık bir atmosfere sahip film önce I. Dünya Savaşı, ardından ekonomik buhranın yıkıma sürüklediği ve Nazilerin ayak seslerinin yaklaştığı bir dönemde toplumun ruh halini perdeye olanca çarpıcılığıyla yansıtır. Yönetmen, dışavurumcu sinemanın keskin ışık ve gölge kullanımının yanı sıra ses kadar sessizliği de büyük bir ustalıkla kullanır. Suçun şahsiliği/toplumsallığı ve adalet kavramını mercek altına alan M Nazi iktidarında yasaklanmıştır. 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.