EN

Gösterim Tarihleri: 11.12.2021 Cumartesi 20.00 / 16.01.2022 Pazar 20.00

Yönetmen: Tim Burton
Senaryo: Tim Burton, Caroline Thompson
Oyuncular: Johnny Depp, Winona Ryder, Vincent Price

ABD / 1990 / İngilizce / 105 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı

Tim Burton’ın korku sinemasına ve gotik masallara duyduğu kalpten sevginin meyvesi Makaseller, ellerinin yerinde makas bıçakları taşıyan çocuk kalpli genç bir adamın öyküsüne odaklanır. Edward, masal diyarı gibi görünen ve her masalda olduğu üzere yakından bakıldığında kusurlarını gizleyemeyen bir ABD banliyösünün yakınlarında, eski bir şatoda yaşamaktadır. Edward’ı bu şatonun sahibi olan çılgın bir mucit yaratmıştır. Ancak mucit, Edward’ın ellerini tamamlayamadan ölmüş, ellerinin yerinde de makas bıçakları bırakmıştır. Banliyöde yaşayan Peg, günün birinde Edward’la tanışıp onun yapayalnız yaşadığını öğrenir ve onu yaşadıkları yere davet eder. Başlangıçta komşular Edward’ı benimsemiş gibi görünecektir, ancak Edward’ın farklı görünümü hızla ötekileştirilmesine sebep olacak, Peg’le aralarındaki duygusal bağa rağmen yaşam güçleşecektir.

Hayaletler, öcüler, ölüler ve karanlıkta yapayalnız yaşayan karakterlerle örülü gotik anlatıların içine yerleştirdiği çocuksu bir duyarlılıkla öne çıkan yönetmen Tim Burton, Beterböcek (1988) ve Batman (1989) gibi iki hit filmle kapattığı 80’li yılların ardından Makaseller’le 90’lara müthiş bir giriş yapar. Keskin gölgelerle örülü görselliğiyle ve 50’li yılların B sınıfı korku filmlerinden fırlamış gibi duran set, makyaj tasarımlarıyla Burton, dışavurumcu sinemayı yeniden yorumlayıp popüler kılmayı başarır. Yönetmenin kısa animasyonu Vincent’tan da aşina olduğumuz Vincent Price ve William Castle filmlerine duyduğu derin sevginin, en yoğun hissedildiği filmidir Makaseller.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.