EN

Gösterim Tarihleri: 28.05.2022 Cumartesi 18.30 / 09.06.2022 Perşembe 20.00 / 25.06.2022 Cumartesi 18.30

Yönetmen: Pier Paolo Pasolini
Senaryo: Pier Paolo Pasolini
Oyuncular: Anna Magnani, Ettore Garofolo, Franco Citti, Silvana Corsini

İtalya / 1962 / 106 dk. / Siyah Beyaz / İtalyanca / Türkçe Altyazılı


1959 yılının Aralık ayında 19 yaşındaki Marcello Elisei cezaevinde hayatını kaybeder. Özellikle sol çevrelerde büyük yankı uyandıran bu olay, Pasolini’nin ikinci filmi Mamma Roma’yı yazmasında ve Ettore karakterini şekillendirmesinde kilit rol oynar.

Mamma Roma hayatını yıllarca seks işçiliği yaparak kazanmış, oğlu Ettore’den ayrı yaşamıştır. Yıllar sonunda genç oğlunu da yanına alarak yeni, “saygıdeğer” bir hayat kurmaya girişir. Kadın, oğlunun serseri olmaması için çırpınsa da ondan sakladığı geçmiş çok geçmeden ayağına dolanacak, oğlu Ettore de bu yeni muhitte, yeni tanıştığı annesinin yer yer boğucu bir hâl alan ilgisine karşılık vermekte isteksiz davranacaktır. Savaş sonrası Roma’sında, burjuva değerler üzerine kurulu bir toplumda kendi ve oğlu için bir yer açmaya çalışan kadının verdiği mücadele, Anna Magnani’nin kariyerinin en iyi performanslarından biriyle unutulmazlaşmıştır.

Yönetmenin kendi anne ve babasıyla kurduğu ilişkinin izlerini yansıtan filmde Meryem ve İsa’nın yanı sıra çarmıha gerilme metaforu göze çarpar. Rossellini ve DeSica’nın başını çektiği savaş sonrası yeni gerçekçiliğin hem bir devamı hem de ona tepki olarak okunabilen film, prömiyerinin ardından hem sol hem sağ cenahtan sert eleştiriler almış, Pasolini faşistlerin saldırısına uğramıştır. 1962 Venedik Film Festivali’nde Mamma Roma İtalyan Sinema Kulüpleri Ödülü’nü alırken, Anna Magnani Mamma Roma rolüyle En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kucakladı.

Hastanedeki hasta rolüyle karşımıza çıkan Lamberto Maggiorani’nin İtalyan Yeni Gerçekçiliğinin başyapıtı sayılan Bisiklet Hırsızları’ndaki (1948) baba Antonio olduğunu da not düşelim.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.