EN

Gösterim Tarihleri: 15.05.2022 Pazar 14.00

Yönetmen: Daniel Andreas Sager
Senaryo: Marc Bauder, Daniel Andreas Sager

Almanya / 2021 / 90 dk. / Renkli / Almanca, İngilizce / Türkçe Altyazılı


Manşetlerin Arkası, bağımsız ve gerçeklere odaklı basının önemini gösteren bir belgesel... Son yılların moda tabiriyle fake news (yalan haber), yani hükümetlerin bağımsız eleştiriyi itibarsızlaştırma ve kendi söylemlerini her türlü araştırmadan muaf kılma çabası bir toplumda zehir etkisi yapar. Kaldı ki basının "dördüncü kuvvet" diye anılmasının sebebi de bu anlamda sağladığı kontroldür. İşte bunun etkileyici bir örneği de Süddeutsche Zeitung'un araştırmacı gazeteci ekibi. Yönetmen Sager, Almanya'nın en önde gelen gündelik gazetelerinden Süddeutsche Zeitung'un ekibini farklı haberlerin peşinde takip ediyor. Maltalı gazeteci Daphne Caruana Galizia'nın hayatını kaybettiği suikastın çözülmesi ya da eski Avusturya Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache'nin karıştığı İbiza Skandalı gibi. Ekibin başındaysa Panama Belgeleri'ne ulaşmasıyla akıllara kazınan Bastian Obermayer ve meslektaşı Frederik Obermaier yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl önemli uluslararası festivallerde gösterilen Manşetlerin Arkası’nın ortak senaristi ve yapımcısı ise Master of the Universe gibi ödüllü belgeselleriyle tanınan Marc Bauder.

*Goethe-Institut ve German Films ortaklığıyla sunulan KINO 2022: Alman Filmleri Türkiye'de kapsamında gösterilmektedir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.