EN

Gösterim Tarihleri: 20.05.2023 Cumartesi 14.00 / 30.05.2023 Salı 20.00 / 17.06.2023 Cumartesi 18.30

Yönetmen: Luchino Visconti
Senaryo: Gabriele D'Annunzio (roman), Suso Cecchi D'Amico, Enrico Medioli, Luchino Visconti
Oyuncular: Giancarlo Giannini, Laura Antonelli, Rina Morelli

İtalya, Fransa / 1976 / 129 dk. / Renkli / İtalyanca / Türkçe Altyazılı


Masum, sanatın her dalından beslenen ve kendine has dil ve estetik arayışıyla sayısız sanatçıya ilham olan görkemli Visconti külliyatının gizli cevherlerden biri. Kariyerinin son döneminde, eski ihtişamlı günlerinden biraz uzakta olan usta yönetmen, Gabrielle d'Annunzio’nun The Intruder romanından uyarladığı bu etkileyici ve kasvetli melodramda en iyi bildiği dünyalara geri döner. 19. yüzyılın sonlarında İtalya’da geçen ve Visconti sinemasının belkemiklerinden biri olan dekadans teması üzerine kurulan hikâye, çöküşün eşiğindeki aristokrat sınıfın ataerkil yapısını ve ikiyüzlü ahlakını gözler önüne serer.

Romalı aristokrat bir aileden gelen Tullio Hermil çevresinde yakışıklı, zeki ve zevk sahibi bir beyefendi olarak tanınır. Tullio doğası ve felsefi inançları gereği kendini hiçbir sosyal töreye ait hissetmez, tamamıyla özgür bir adam olarak yaşamayı hedefler. Her türlü haz ve şehvete hoşgörüyle yaklaşan Tullio, muhafazakâr ve naif bir karakter olan Giuliana ile evlidir; onunla yaşayamadığı heyecanı ise aşırı talepkâr sevgilisi Teresa’da bulur. Kocasının yasak ilişkisi Giuliana’yı yaralasa da elinden bir şey gelmez, o da başkasıyla birlikte olmaya başlar. Kıskançlık ve öfke nöbetlerinin ardından varoluşsal bir krize sürüklenen Tullio, Giuliana’yı ne pahasına olursa olsun geri kazanmak için harekete geçer. Ancak istediğini elde etmek için her türlü manipülasyonu deneyen tek karakter Tullio değildir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.