EN

Gösterim Tarihleri: 20.05.2022 Cuma 20.00 / 11.06. 2022 Cumartesi 14.00 / 22.06.2022 Çarşamba 20.00

Yönetmen: Pier Paolo Pasolini
Senaryo: Pier Paolo Pasolini
Oyuncular: Maria Callas, Laurent Terzieff, Massimo Girotti, Giuseppe Gentile

İtalya, Fransa, Almanya / 1969 / İtalyanca / 118 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı


Pasolini’nin Euripides’in klasik eserinden uyarladığı Medea, yönetmenin en ayrıksı, en benzersiz, dolayısıyla tarifi en zor filmlerinden biri. Olay örgüsü bakımından klasik trajedinin sadık bir uyarlaması sayılan film, uğruna kendi halkını ve en yakınlarını feda etmekten çekinmediği büyük aşkı Jason tarafından ihanete uğrayan Kolhis Kralı’nın kızı büyücü Medea’nın hikâyesini anlatır.

Kadim dostu Pasolini için hayatında ilk ve son kez kamera karşısına geçen opera sanatçısı Maria Callas, Medea rolündeki neredeyse tamamen sessiz performansıyla filme damgasını vurmuştur. Pasolini, klasik mitolojiyle modern toplum eleştirisini eşine az rastlanır bir biçimde buluşturduğu bu filminde santorlara ve büyücülere mekân olan antik döneme ait dünyayı, perdede hiç görmediğimiz derecede yalın, gerçekçi ve son derece yaratıcı bir biçimde canlandırır.

Yönetmenin medeniyet izine rastlanmayan, arkaik görünümüyle mitolojik dönemin dünyasını canlandırmak için en uygun mekân olarak gördüğü Kapadokya’da çektiği film, bu coğrafyanın zamansız ve büyülü atmosferi, prodüksiyon tasarımcısı Dante Ferretti’nin filmin görsel dünyasına kattığı orijinal fikirleri, Maria Callas’ın akıldan çıkmayan yakın planları, Pasolini’nin şiirsel anlatımı ve Tibet ilahilerinden kanun taksimine, Balkan kadınlar korosundan Japon geleneksel müziğine uzanan müzikleriyle eşine az rastlanır bir sinemasal deneyim sunar.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.