EN

Gösterim Tarihi: 28.03.2019 / 20.30
Gösterim Yeri: Caddebostan Kültür Merkezi, B Salonu

Yönetmen: JR, Agnès Varda
Senaryo: JR, Agnès Varda
Oyuncular: Agnès Varda, JR, Jeannine Carpentier, Clemens Van Dungern, Marie Douvet , Jean-Paul Beaujon, Nathalie Schleehauf
Fransa / 2017 / Fransızca / 94 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP Cannes Film Festivali’nde özel bir gösterimde dünya prömiyerini yapan Mekânlar ve Yüzler, son derece özel bir karşılaşmanın ve benzersiz bir işbirliğinin filmi: Fransız sinemasının en önemli isimlerinden, Yeni Dalga'nın “büyükannesi” Agnès Varda ile Fransız sokak sanatçısı ve fotoğrafçı JR’ın ortak proje-filmi. 60 yılı aşkın bir süredir sinemadan fotoğrafa, video yerleştirmeden heykele yapıtlar üreten 89 yaşındaki efsane sanatçı Varda, “Şehrin Kırışıklıkları” projesiyle İstanbul’da da duvarlara eserler bırakan genç JR ile birlikte Fransa’nın köylerini gezdi. İkili bir yandan halkla sohbet etti, fotoğraflar çekti, çektikleri fotoğrafları sergiledi, bir yandan da dost olup birbirlerini daha iyi tanımaya çalıştı. Mekânlar ve Yüzler, iki çok özel sanatçının sanat, yaş almak, paylaşmak ve gezmek hakkında yarattıkları son derece özel bir günce-gezi filmi.

Filmin sonunda, film ekibi İsviçre’de Jean-Luc Godard’ın evine gider. Godard evinde olacağını söylemiştir. Oysa yoktur. Kapıda Agnès’e hitaben bıraktığı bir mektup vardır. Bu mektubun içeriği, Varda’nın buna tepkisi, bir belgeselde sinemayı sinema yapan unsurların nasıl bir araya gelebileceğini öyle güzel ortaya koyar ki defalarca izlenebilir. 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.