EN

Gösterim Tarihleri: 24.02.2022 Perşembe 20.00 / 10.03.2022 Perşembe 20.00 / 26.03.2022 Cumartesi 15.00

Yönetmen:  Pirjo Honkasalo
Senaryo:  Pirjo Honkasalo

Finlandiya, Danimarka, Almanya, İsveç / 2004 / Rusça, Arapça, Çeçence / 106 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

 

Çeçenya’daki savaşı ele alan çok güçlü iki film var. Bir tanesi Andrey Konchalovsky'nin 2002 yapımı filmi Deliler Evi (Dom durakov), diğeri de Pirjo Honkasalo’nun bu belgeseli. Her anında ağır ağır içinize işleyen bu film, hayatları boyunca bir hüzün ve nefret lanetine uğramışçasına, sonu gelmeyen bir savaşın içinde yaşayan çocukların hikâyesini üç bölüm halinde anlatıyor. İlk bölümde sokağa terk edilmiş, ebeveynlerini kaybetmiş ya da kendilerine bakacak durumda olmayan ebeveynleri tarafından bırakılmış çocukların askeri kurallarla yönetilen, sevgiden yoksun bir okuldaki yaşamını izliyoruz. Sonra milliyetçilik adına atılan bombalarla harabeye dönmüş bir şehrin sokaklarında dolaşıyoruz, üçüncü bölümdeyse sığınma kamplarındaki günlük yaşama tanık oluyoruz.

Kamerasını savaşın en masum kurbanlarına çeviren yönetmen, son derece titiz bir kamera işçiliğiyle, sabırla ve müthiş bir şefkatle insanların yalnızca yüzlerinde değil tüm bedenlerinde acının izini sürüyor adeta. Üç çocuğun hasta annelerine veda edişini gösteren sahne gibi çok zorlayıcı sahnelerle karşılaşıyoruz film boyunca ama sırf duygularımızı harekete geçirmenin ötesinde bir anlam ifade ediyor bu sahneler; izlemesi çok zor olsa da geri dönüşü olmayan bir farkındalığın kapısını aralıyor, tanık olduğumuz gerçeği sorgulamak için güçlü bir istek uyandırıyorlar.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.