EN

Gösterim Tarihleri: 19.11.2021 Cuma 20.00 / 27.11.2021 Cts 15.00 / 24.12.2021 Cuma 15.00

Yönetmen: Fritz Lang
Senaryo: Thea von Habou, Fritz Lang
Oyuncular: Brigitte Helm, Alfred Abel, Gustav Fröhlich

Almanya / 1927 / Sessiz / 153 dk. / Siyah Beyaz

Yer üzerinde refah içinde yaşanabilmesi için, işçilerin yeraltında insanlık dışı şartlarda çalıştığı bir gelecek. Kapitali elinde bulunduranların ütopyası, işçi sınıfı içinse bir distopya: Metropolis. Gelecekte belirsiz bir tarihte refah içinde yaşayan Freder, ütopik toplumun içinden görüntüsüyle hemen ayrılan Maria adlı genç bir kadını takip eder ve şehrin altında, daha önce görmediği bir dünyayla karşılaşır. Yukarının refahı, bu işçilerin ölesiye çalışarak işler kıldığı bir makineye bağlıdır. Maria ve beraberindekilerse, bu düzeni değiştirmeye kararlıdır. Freder, aslen bu düzenin kurucusu olan babasına karşı çıkmak pahasına Maria’ya yardım etmeye karar verir.

Thea von Harbou’nun kendi romanından eşi Fritz Lang’le birlikte senaryolaştırdığı, yönetmen Fritz Lang’in anlatıdaki ustalığıyla sinema tarihinin unutulmazları arasındaki yerini alan Metropolis, dışavurumcu sinemanın olduğu kadar, bilim kurgu sinemasının ve distopya anlatılarının da zirve noktalarından biridir. Film için yapılan dev maketler, set ve kostüm tasarımları zamanının çok ötesindedir. Filmde 37 binden fazla insan çalışmış, filmin 5 milyon marklık bütçesi (Ki günümüz şartlarında 200 milyon Dolar gibi bir rakama denk düşüyor) o dönem yapım şirketi UFA’yı batma noktasına getirmiştir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.