EN

Gösterim Tarihi: 30.05.2019 /19.00
Gösterim Yeri: Kadıköy Sineması

Yönetmen: Vittorio de Sica
Senaryo: Vittorio De Sica, Cesare Zavattini, Suso Cecchi d'Amico, Mario Chiari, Adolfo Franci 
Oyuncular: Francesco Golisano, Emma Gramatica, Paolo Stoppa, Gianni Branduani
İtalya / 1951 / İtalyanca / 100 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı / DCP

İtalyan Yeni Gerçekçiliği akımının en önemli temsilcilerinden De Sica, bugün sinema tarihinin klasikleri arasında yer alan çok sayıda filme imza attı. Küçük insanların, emekçilerin, yoksulların gündelik yaşamlarına odaklanan insancıl hikâyesi, amatör oyuncuları ve güçlü anlatısıyla İtalyan Yeni Gerçekçilik akımının temel özelliklerini taşıyan Milano Mucizesi de o klasiklerden biri. Bu filmi, Bisiklet HırsızlarıUmberto D. gibi yönetmenin diğer önemli filmlerinden farklı kılan ise Milano Mucizesi’nin fantastik öğelerle bezeli bir komedi olması. Gücünü büyük oranda, De Sica’nın, filmin uyarlandığı eserin yazarı Cesare Zavattini ve geniş bir senaryo ekibi ile birlikte kotardığı mükemmel senaryosundan alan film, Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye’yi, İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi’nin verdiği BAFTA Ödülleri’nde ise En İyi Film Ödülü’nü ve Francesco Golisano’nun performansıyla En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanır.

Milanolu iyi yürekli yaşlı kadın Lolotta bir gün evinin bahçesindeki lahana öbeklerinin arasında terk edilmiş bir bebek bulur. Yalnız bir kadın olan Lolotta, küçük Totò’yu evlat edinir. Günler geçer ve çocuk büyür. Bu sırada yaşlı Lolotta ölür ve çocuk da yetimhaneye yerleştirilir. Bir gün yetimhaneyi de terk etme yaşına gelen coşkulu, iyimser Totò artık sokaklardadır. Kahramanımız çevresine umut saçmakta, iyimserliği ve enerjisiyle kötülüğe karşı durmakta, hayatın acı “gerçeklerine” meydan okumaktadır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.