EN

Gösterim Tarihi: 09.05.2019 / 19.00
Gösterim Yeri: Kadıköy Sineması

Yönetmen: Ingmar Bergman
Senaryo: Per Anders Fogelström
Oyuncular: Harriet Andersson, Lars Ekborg, Dagmar Ebbesen
İsveç / 1953 / İsveççe / 96 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe altyazılı / DCP

“Her şey şans eseri gerçekleşti. Kungsgatan’da yazar Fogelström ile karşılaştım. Svensk Filmindustri için senaryolar yazıyordu. Yani öncesinde birbirimizi gayet iyi tanıyorduk. Ona o sıralar ne üzerine yazdığını sordum. Kendi rüzgârlarında savrulan, işlerini kaybetmiş iki insan hakkında bir şey yazdığını söyledi. Ben de dedim ki: ‘Gerçekten mi? Kulağa film gibi geliyor.’”

Ingmar Bergman, Monika’yla Bir Yaz’ın ortaya çıkış öyküsünü böyle anlatır. Yönetmen, sinema eleştirmenlerine göre filmografisinin ve yaratıcılığının kırılma noktası olan bu filmin şans eseri ortaya çıktığını söyler. Bergman’ın erken dönem filmlerinden biri olan Monika’yla Bir Yaz, hem beyazperdede cinselliğin henüz fazla yer bulamadığı bir dönemde cinselliğe alan açması, hem de hemen o yılların akabinde ortaya çıkacak Fransız Yeni Dalga akımına özgü kabul edilen anlatım ve çekim teknikleriyle benzeşen özellikler taşıması bakımından dikkat çekicidir. 

19 yaşındaki genç Harry Lund bir gün, 17 yaşındaki romantik, tasasız ve asi Monika’yla tanışır; birbirlerine âşık olurlar. Harry’nin babasının teknesini alıp yaşadıkları küçük kasabadan kaçar, ailelerini ve işlerini geride bırakarak ıssız bir adaya giderler. Bütün bir yazı birlikte geçirerek günlerini gün ederler. Bu sırada Monika hamile kalır. Harry Monika’yla evlenmeye karar verir. Bir işe girer, okula devam eder ve kızları June’u yetiştirirlerken daha iyi bir hayata sahip olmaları için çabalar. Ancak Monika, Harry’nin çabasına pek değer vermemektedir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.