EN

Gösterim Tarihleri: 12.12.2021 Pazar 15.00 / 26.12.2021 Pazar 15.00 / 28.01.2022 Cuma 15.00

Yönetmen: Metin Erksan
Senaryo: Metin Erksan, Sait Faik Abasıyanık (Hikâye)
Oyuncular: Ahmet Arkan, Zerrin Arbaş

Türkiye / 1975 / Türkçe / 46 dk. / Siyah Beyaz 

 

Metin Erksan’ın TRT için çektiği edebiyat uyarlamalarından biri olan Müthiş Bir Tren, rüya ve gerçeğin birbirine geçtiği, gerçeküstücü öğeler barındıran son derece ilginç bir Sait Faik Abasıyanık öyküsüdür. Filmde bir adam, bir arkadaşına başından gerçekten geçip geçmediğine emin olamadığı hadiselere dair bir rüyasını anlatır. Rüyasında bir tren yolculuğundadır. Bu trenin kendisi de, trenin yolcuları da pek tuhaftır. Çünkü trende tesadüfen gördüğü bir kadının sonradan eşi olduğunu fark eder. Halbuki eşi, bir süre önce vefat etmiştir. Eşini takip edip başka bir kompartımana geçtiğinde, trendeki yolcuların büyük bir çoğunluğunun geçmişte ölen tanıdıklarından oluştuğunu fark eder. Belli ki bu tren, bir ölüler trenidir.

Erksan, Müthiş Bir Tren’de sessizlikle geçen anlar, geçmişle bugünün iç içe geçtiği bir anlatı ve kabusa yakınsayan bir atmosferle hikâyenin başından sonuna dek ilgiyi ayakta tutmayı başarır. Sait Faik Abasıyanık’ın hikâyesine büyük oranda sadık kalan yönetmen, bir yandan usta yazarın dünyasını incelikli bir kurguyla görselleştirirken bir yandan da izleyiciye hikâyenin satır aralarına dair kişisel yaklaşımını da sunar. Böylelikle film, ölüme ve yaşama dair eşine az rastlanır bir fikir pratiğine dönüşür.

* Metin Erksan'ın TV Filmleri I programı kapsamında gösterilecektir.

 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.