EN

Gösterim Tarihleri: 12.02.2022 Cumartesi 15.00 / 25.02.2022 Cuma 20.00 / 12.03.2022 Cumartesi 15.00

Yönetmen:  Alice Rohrwacher
Senaryo:  Alice Rohrwacher
Oyuncular: Adriano Tardiolo, Alba Rohrwacher

İtalya, İsviçre, Fransa, Almanya / 2018 / İngilizce / 127 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı

 

Nezakete çok alışkın değiliz, pek çekici bir yanı yok. Alice Rohrwacher’in üçüncü filmini özel kılan da bu belki, zira yozlaşmış medeniyetin her türlü etkisinden arınmış bir saflığın sembolü olan Lazzaro karakterini filmin merkezine yerleştirmekten çekinmiyor.

Mutlu Lazzaro 1980’lerde İtalya’da yaşanan gerçek bir olaydan esinleniyor. Hikâyenin aslı şöyle: Varlıklı bir asilzade, çiftliğinin gözden ırak olmasından faydalanarak, mahsul paylaşımı usulü işçi çalıştırmak kanunen çoktan yasaklanmış olsa da çiftliğinde çalışan köylüleri haklarını vermeden yıllarca köle gibi çalıştırmaya devam ediyor. İşte bu hikâyenin merkezine Lazzaro karakterini yerleştiriyor yönetmen. Kendiliğinden bir masumiyetle çevresindeki herkese olağanüstü bir cömertlik ve özen gösteren ama sürekli suistimal edilen Lazzaro, melek olduğunun farkında olmayan bir melek adeta. Onun peşinde zamanın ve mekânın sınırlarını aşan bir yolculuğa çıkıyoruz. Sinema dünyasında uzun zamandır gördüğümüz en sıradışı, en tuhaf yolculuklardan birisi bu.

Mutlu Lazzaro’nun tuhaf bir gizemi, Pier Paolo Pasolini ve Ermano Olmi’nin sinemasını hatırlatan bir yanı var ama yönetmen Alice Rohrwacher onların etkisine rağmen bugüne kadar gördüklerimize hiç benzemeyen bir film ortaya çıkarmayı başarıyor. Pekâlâ bir neoliberal kapitalizm eleştirisi olarak yorumlanabilecek bir film ama aynı zamanda merkezindeki ermiş karakterine, iyiliğe, erdeme ve mucizelere inanan son derece umutlu bir film.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.