EN

Gösterim Tarihi: 09.03.2019 / 18.00
Gösterim Yeri: Caddebostan Kültür Merkezi, B Salonu

Yönetmen: Agnès Varda
Senaryo: Agnès Varda
Oyuncular: Jean-Claude Drouot, Claire Drouot, Marie-France Boyer, Olivier Drouot, Sandrine Drouot
Fransa / 1965 / Fransızca / 79 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP

Varda’nın üçüncü uzun metrajlı ve ilk renkli filmi Mutluluk Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Interfilm ve Teşvik ödüllerinin yanı sıra Jüri Özel Ödülü’nü kazanır. Yönetmenin sinema dilini daha da vurgulu kılan gerek renkler gerekse Mozart’ın müzikleri filmde alabildiğine etkili kullanılmıştır. İlk bakışta kuşku uyandıracak ölçüde basit görünen film pek çok farklı yorum ve tartışmayı da beraberinde getirir. Aslında filmin amacının tam da bu olduğunu, Varda’nın kuşku uyandırmak istediğini söylesek yanlış olmaz.

Genç ve yakışıklı marangoz François, terzilik yapan eşi Thérèse ve iki çocuklarıyla birlikte “kusursuz” bir çekirdek aile hayatı sürmektedir. Katalogdan fırlamış gibi görünen bir mutluluk tablosu çizerler. François bir gün postane çalışanı Émilie’yle tanışır. İkili birbirine âşık olur ve ilişki yaşamaya başlar. François iki kadını da sevmekte ve ona kalırsa bu yeni durum, etrafına daha çok mutluluk saçmasından öte bir sonuç doğurmamaktadır. Sevgisi ve mutluluğu bölünerek azalmamış, aksine çoğalmıştır. Erkeğin bu çokaşklılığı Thérèse ve Émilie’yi nasıl etkileyecek, “mutluluk tablosu” nasıl bir şekil alacaktır?

Yönetmen, güzel görünümlü yüzeysel karakterlerin kendilerine yazılmış toplumsal rolleri oynamakla yetindikleri bu filmi bir eril fantezi, bir feminist distopya olarak kurgulamış gibi görünüyor. Daha en başında filmin adıyla başlayan ironi her adımda kuvvetlenerek ilerler. Varda, büyük olasılıkla eleştirisini güçlendirmek için, mutlu çekirdek ailenin üyeleri olarak, François rolünde izlediğimiz Jean-Claude Drouot’nun gerçek ailesini kullanmıştır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.