EN

Gösterim Tarihi: 30.03.2019 / 20.30
Gösterim Yeri: Caddebostan Kültür Merkezi, B Salonu

Yönetmen: Agnès Varda
Senaryo: Agnès Varda
Oyuncular: Philippe Maron, Edouard Joubeaud, Laurent Monnier, Brigitte De Villepoix, Daniel Dublet, Clément Delaroche
Fransa / 1991 / Fransızca / 118 dk. / Renkli, Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı / DCP

Nantes’lı Jacquot’nun birçok özelliği var. Lola, Cherbourg Şemsiyeleri (Les Parapluies de Cherbourg), Rochefort’un Genç Kızları (Les Demoiselles de Rochefort) gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni Jacques Demy’nin yaşamı ile ilgili olmasının yanında, eşi Agnès Varda’nın, birkaç ay sonra kaybedeceği sevgili kocasına görüntülerle yazdığı bir aşk mektubu olarak görülebilmesi de bu filmi benzersiz kılıyor. Varda’nın Jacquot’yu ne kadar sevdiğini Mekânlar ve Yüzler (Visages, Villages) filminin son bölümündeki Jean-Luc Godard sekansında görüp hatırlamayanların bu filmi bir daha görmelerini, görmeyenlerin de Varda Toplu Gösterimi’nde yer alan filmi kaçırmamaları tavsiye olunur.

Film Nantes kentinde geçen, Demy’nin çocukluğunu, sonra yeniyetmeliğini ele alır. Küçük Jacquot (Jacques’ın kısaltılmış biçimi) ailesinin sahip olduğu oto bakım atölyesinin üst katında yaşar. Çok genç yaşına rağmen, sinema ve film yönetme hayalleri kurar. İlk filmlerini çevirmek için küçücük bir kamera satın alır. Ardından bir sinema okuluna kaydolmak üzere Paris’in yolunu tutar.

Filmin içinde Demy’nin Lola ve Eşek Derisi (Peau d’Ane) gibi filmlerinden de bölümler var. En çarpıcı bölümse, Varda’nın eşinin son aylarının çekimiyle ona olan sevgisini son derece duyarlı bir biçimde göstermesi… Nantes’lı Jacquot bir aşk filmi!

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.