EN

Gösterim Tarihleri: 05.02.2022 Cumartesi 15.00 / 05.03.2022 Cumartesi 18.30 / 31.03.2022 Perşembe 20.00

Yönetmen:  Luis Buñuel
Senaryo: Luis Buñuel, Julio Alejandro, Emilio Carballido (diyalog), Benito Pérez Galdós (roman)         
Oyuncular: Francisco Rabal, Marga López, Rita Macedo, Noé Murayama, Jesús Fernández

Meksika / 1959 / İspanyolca / 95 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

 

Nazarín çok yoksul bir mahallede Hristiyanlığı kendince en doğru ve en temiz biçimiyle tatbik edip çevresindeki insanlara da bunu telkin etmeye çalışan genç bir rahiptir. Kendine ait hiçbir eşyası, bir çöpü dahi yoktur; eline geçeni de ihtiyacı olanlara dağıtmaktadır. Yine de mahalleli ona şüpheci, temkinli ve hatta alaycı yaklaşmaya devam eder. Gelgelelim birtakım olaylar sonucu, birbirinden çok farklı iki kadın Beatriz ve Andara’nın rahibe sonsuz bir güven duyması ve inançları yolunda üçünün birlikte atlattığı badireler, rahibin, kurumsal dinin temsilcileri tarafından iyice dışlanmasına ve inancını sorgulamasına neden olacaktır. 

1959 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye aday gösterilen fakat neticede Uluslararası Ödül’ü kazanan Nazarín Buñuel’in Meksika’da çektiği filmler içinde en sevdiği film. Dini ele alış biçiminin tartışma yaratması nedeniyle ABD’de 1968’e dek gösterilmemiş ve uzun yıllar dağıtımı yapılmamış. Sovyet yönetmen Tarkovski’nin en sevdiği filmlerden biri olan Nazarín bugün Buñuel’in başyapıtları arasında sayılıyor.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.