EN

Gösterim Tarihi: 30.11.2021 Salı 20.00

Yönetmen: Daniel Lambo
Senaryo: Daniel Lambo, Maarten Schmidt

 

Belçika / 2018 / Flemenkçe, İngilizce, Fransızca, Hintçe / 70 dk. / Türkçe ve İngilizce Altyazılı

 

Yönetmen Daniel Lambo, babasının ve köyündeki başka birçok insanın ölümünün ardından asbest endüstrisi hakkındaki gerçekleri ortaya çıkarmak için yoğun bir araştırmaya girişir. Onu Hindistan’daki en büyük asbest atık alanına götüren bu araştırma bütün dünyada  işçilerin ve tüketicilerin yaşamlarını tehdit etmeye devam eden korkunç bir endüstrinin varlığını gözler önüne sermektedir.

“I can’t breath”* bu filmde Belçika’yı merkez alıyor. Yalnızca Aliağa’da değil, filme konu olan Brüksel’e çok yakın bir yerleşim yerinde de insanlar bir kaç nesildir asbestin yol açtığı korkunç hastalıklardan ölüyor. Bu gerçeği herkes bildiği halde açıklanması bir tabu adeta. Ta ki yönetmen Daniel Lambo bu filmi çekene dek. Lambo’nun  ailesi de herkes gibi bu fabrikada çalışıyor. Ama ölmek veya ölümcül bir hastalığa yakalanmak için bu fabrikada çalışmak gerekmiyor zaten. Evlerin damlarından yollarda kullanılan malzemelere kadar asbest her yerde. Bu filmdeki her sahne Kurt Vonnegut JR’un Ölümden Beter Yazgılar kitabının başlığını hatırlatıyor. Büyük bir sessizliği kıran film, 2019’da Bozcaada Uluslararası Ekoloji Belgesel Festivali’nde Fethi Kayaalp Birincilik Ödülü’nü kazandı.

 

*Black Lives Matter Movement, George Floyd.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.