EN

Gösterim Tarihleri: 23.02.2022 Çarşamba 20.00 / 13.03.2022 Pazar 15.00 / 01.04.2022 Cuma 20.00

Yönetmen:  Luis Buñuel
Senaryo: Luis Buñuel, Luis Alcoriza, Mercedes Pinto (roman)
Oyuncular: Arturo de Córdova, Delia Garcés, Luis Beristáin, Aurora Walker

Meksika / 1953 / İspanyolca / 92 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

 

Buñuel bu filminde de burjuva bir erkeğin, fetişleştirdiği bir kadına duyduğu takıntılı, yıkıcı arzuyu anlatır. Sonraki filmlerinde Fernando Rey’le özdeşleşecek erkek karakter, kilisede ayin sırasında göz göze geldiği Gloria’ya tutulur ve bir anda arzusunun nesnesi haline gelen kadını evlenmeye ikna eder. Kadının hayatı daha ilk günden cehenneme dönse de Francisco varlıklı, dindar, cemiyette saygı gören biri olduğu için, kadın şiddet gördüğünü ve korktuğunu anlatmaya çalışsa da kimse ona inanmamakla kalmaz, üstüne üstlük Francisco’nun manipülasyonları doğrultusunda anlayışsız ve nankör olmakla suçlanır. Dahası Gloria’yı ölümcül bir çaresizliğe sürükleyen yalnızca kimsenin ona inanmaması değil, aynı zamanda kendisinin Francisco’ya duyduğu sevgi ve merhamettir.

Yönetmenin kız kardeşinin eşinin paranoyak kıskançlığından ilham aldığı filmi 1953 Cannes Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne aday gösterilmiştir. Ödülü alamamış olsa da Buñuel’in ünlü Fransız psikanalist Jacques Lacan’ın filmi öğrencilerine paranoya örneği olarak izletmesinden büyük gurur duyduğu bilinmektedir.

 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.