EN

Gösterim Tarihleri: 25.01.2023 Çarşamba 20.00 / 04.03.2023 Cumartesi 16.00 / 19.03.2023 Pazar 18.30

Yönetmen: Wim Wenders
Senaryo: Robert Kramer, Wim Wenders, Joshua Wallace
Oyuncular: Patrick Bauchau, Allen Garfield, Isabelle Weingarten, Rebecca Pauly, Jeffrey Kime, Geoffrey Carey (Robert)

Batı Almanya, Portekiz, Fransa, İspanya, Hollanda, Birleşik Krallık, ABD / 1982 / 121 dk. / Siyah Beyaz / İngilizce, Fransızca, Portekizce / Türkçe Altyazılı


Alman yönetmen Friedrich Munro, Portekiz'de Amerikan yapımı bir bilim kurgu filminin setindedir. Çektiği film post apokaliptik bir gelecekte ve çöle dönüşmüş bir coğrafyada geçer, bir grup insanın hayatta kalmak için denizi bulmaya çalışmasını anlatır. Fakat insanların suya ulaştıkları en önemli sahneleri çekemeden prodüksiyonun parası biter. Çekim yapacak film de kalmamıştır. Munro onları Portekiz'de bir başına bırakıp Los Angeles'a dönen filmin yapımcısı Gordon'dan haber beklerken, ekip yavaş yavaş seti terk eder. Munro Gordon'a ulaşmak için uğraşır ve çok geçmeden yapımcısının mafyadan saklandığını öğrenir.

Wim Wenders 1981 yılında Francis Ford Coppola'nın davetiyle Amerika'ya gider ve Hammett'ı çekmeye başlar. Wenders ve yürütücü yapımcı Coppola arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle yapım sürecine ara verilir ve Avrupa'ya dönen Wenders Portekiz'de Olayların Gidişi'ni çeker. Her şeyin ters gittiği ve yapımcının yönetmeni yalnız bıraktığı bu hikâye hiç kuşkusuz Wenders'in Amerika'da yaşadığı hayal kırıklığının da yansımasıdır.

Olayların Gidişi'nde Samuel Fuller, Roger Corman, Robert Kramer gibi yönetmenlere rol veren Wenders, sevdiği başka yönetmen ve filmlere de gönderme yapar. Çoğu eleştirmen ve sinema tarihçisinin Genç Alman Sineması'nın bitiş senesi olarak gördüğü 1982'de çekilen bu filmin yoğun bir umutsuzluk hissinden çıkması ama aynı zamanda sinemaya bir aşk mektubu olması çok etkileyicidir. Her ne kadar Hammett macerası tatsız sonuçlansa da bu hayal kırıklığının ilham verdiği Olayların Gidişi Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan'ı kazanır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.