EN

Gösterim Tarihleri: 07.01.2022 Cuma 15.00 / 30.01.2022 Pazar 18.00

Yönetmen: Metin Erksan
Senaryo: Sadık Şendil
Oyuncular: Kartal Tibet, Tanju Gürsu, Nilüfer Koçyiğit

Türkiye / 1966 / Türkçe  / 85 dk. / Siyah Beyaz


Ali evlatlık olarak geldiği köşkte öz evlat gibi yetişmiş, evin çocukları Yıldız ve Ethem’den ayrı tutulmamıştır. Fakat babanın ölümüyle birlikte Ethem’in en başından beri bu eşit muameleden rahatsız olduğu anlaşılır. Ethem, “efendi sınıfı”ndan değil “ayak takımı”ndan olduğunu, dolayısıyla o köşkte yeri olmadığını söyleyerek Ali’yi köşkten kovar. Bundan böyle Ali yine arazi içindeki bir kulübede yaşayacaktır. Fakat Ali’yi asıl sarsan olay, yıllardır büyük bir aşk yaşadığı Yıldız’a kendisiyle birlikte kulübeye taşınmasını teklif ettiğinde Yıldız’ın köşkten ayrılmak istememesi olur. Sınıf farkını bu defa daha yakıcı bir şekilde idrak eden Ali’nin Yıldız’a olan sevgisi eşit derecede güçlü bir nefrete dönüşür ve intikam almaya yemin eder.

Emily Brontë’nin Uğultulu Tepeler [Wuthering Heights] romanından uyarlanan Ölmeyen Aşk yönetmenin, hemen her filminde işlediği yoğun, tutkulu aşk temasını daha da uçlara çekmesine imkân tanımıştır. Erksan’ın kendine özgü çarpıcı görsel diliyle aktardığı hikâye deliliğin sınırlarında dolaşır; sevgilileri ayrı düşüren gururu küçümsemez, aksine yüceltir. Yapımcılığını Ertem Eğilmez’in üstlendiği filmin bir kısmını Feyzi Tuna çekmiştir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.