EN

Gösterim Tarihleri: 21.10.2022 Cuma 20.00 / 03.11.2022 Perşembe 20.00 / 10.12.2022 Cumartesi 18.30

Yönetmen: Jean Renoir
Senaryo: Jean Renoir (senaryo, diyalog), Carl Koch (eş yazar), Beaumarchais (açılış şiiri)
Oyuncular: Marcel Dalio, Nora Grégor, Paulette Dubost, Julien Carette, Jean Renoir, Mila Parély, Roland Toutain, Gaston Modot

Fransa / 1939 / Fransızca, Almanca, İngilizce / 110 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

 

Transatlantik uçuşunu tamamlayarak Paris’e iniş yapan pilot André’yi karşılamaya arkadaşı Octave gelmiş, André’nin sevdiği kadın Christine gelmemiştir. Öte yandan genç pilotun radyoya sıcağı sıcağına verdiği röportajda ilan ettiği hayal kırıklığı, aristokrat Christine ve marki eşi Robert’i pek etkilemiş görünmez. Aristokrat çift, hafta sonu şatolarında verecekleri daveti düşünmektedir. Davet sırasında Robert ile sevgilisi Geneviève, Christine ile André ve Octave, dahası hanımın özel hizmetçisi Lisette ile av hayvanlarına bekçilik eden eşi Schumacher ve arazide kaçak avlanırken yakalanıp uşak olarak işe alınan Marceau’nun ilişkiler yumağı kimliklerin karışmasıyla trajediye evrilecektir.

Tüm zamanların en iyi filmleri listelerinin ön sıralarındaki yerini hiç kaybetmeyen büyük bir klasik olan Oyunun Kuralı, alan derinliği kullanımının ilk ve en çarpıcı örneklerinden. Bu sayede hikâye aynı anda farklı katmanlarda akmaya devam eder. Ses kullanımı da zamanının ötesinde olan filmde diyaloglar yer yer birbirinin ve hatta çevre gürültüsünün üstüne biner.

Bir merkezi ya da kahramanı olmayan hikâye, bir olaydan ziyade bir dünyayı anlatır. Yaklaşmakta olan savaşın hissedilmesi ve anlatılan dünyada hissettirilmesi bakımından “savaşa göndermede bulunmayan bir savaş filmidir.” Fransa’nın egemen sınıfının vurdumduymazlığıyla alay ederken onlara öykünen işçi sınıfından da sözünü sakınmayan film, 1939’da filmin ilham kaynaklarından Figaro’nun Düğünü’yle aynı kaderi paylaşarak yasaklanır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.