EN

Gösterim Tarihleri: 12.11.2022 Cumartesi 14.00 / 25.11.2022 Cuma 20.00 / 27.12.2022 Salı 20.00

Yönetmen: Julien Duvivier
Senaryo: Henri La Barthe (roman, senaryo), Julien Duvivier (senaryo), Jacques Constant (uyarlama), Henri Jeanson (diyalog)
Oyuncular: Jean Gabin, Mireille Balin, Gabriel Gabrio, Saturnin Fabre, Gilbert Gil, Lucas Gridoux, Line Noro, Fernand Charpin, Fréhel

Fransa / 1937 / Fransızca, Arapça, İngilizce / 94 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

 

Pépé le Moko yani Marseille’li Pépé, o dönem Fransa’nın sömürgesi olan Cezayir’in Casbah bölgesinde sadık çetesi ve sevgilisi Inès’le birlikte, Müfettiş Slimane’ın başını çektiği Fransız polisiyle kedi-fare oynayarak yaşamaktadır. Polis, Casbah sınırları içinde ona dokunamadığından güvendedir fakat tam da bu nedenle Casbah onun hapishanesidir. Bir gün, zengin bir işadamıyla birlikte seyahat eden göz alıcı Fransız turist Gaby’le karşılaşır ve ona âşık olur. Tongaya getirilmekten bıkmış olan polis müfettişi Slimane, ele geçmez gangster Pépé’yi bu defa yakalamak için Gaby’yi kullanmayı deneyecektir.

Emekli polis Henri La Barthe’ın romanından uyarlanan filmin dış mekân çekimlerini Cezayir’de gerçekleştiren yönetmen, arzu ettiği kasvetli kara film atmosferini stüdyoda müthiş dekor tasarımı ve ışık kullanımı ile elde eder. Kaçıp kurtulma ümidi bırakmayan bu karanlık hapsin kasvetinde Halk Cephesi’nin çöküşünün de etkisi kuşkusuz yadsınamaz.

Casablanca’yla (1942) benzerlik taşıyan film, aynı zamanda The Third Man’in (1949) senaryosunun da ilham kaynağıdır.

Kötü yazgılı, romantik kahramanların olmazsa olmaz oyuncusu Jean Gabin, gösterişsiz oyunculuğu ve karizmasıyla ister gangster rolünde olsun ister asker kaçağı, seyirciyi her zaman kendi yanına çekmeyi başarıyor.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.