EN

Gösterim Tarihi: 16.03.2019 / 18.00
Gösterim Yeri: Caddebostan Kültür Merkezi, B Salonu

Yönetmen: Agnès Varda
Senaryo: Agnès Varda
Oyuncular: Philippe Noiret, Silvia Monfort
Fransa / 1954 / Fransızca / 86 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı / DCP 

Agnès Varda’nın henüz 26 yaşındayken çektiği ilk filmi Paralel Yaşamlar Fransız Yeni Dalga akımının öncülerinden kabul edilir.

La Pointe-Courte isimli bir balıkçı kasabasında yaşananları merkezine alan film, iki farklı hikâyeye odaklanır. Birinci hikâye balıkçı kasabasının olağan sorunlarını, buradaki gündelik yaşamı bir belgesel havasında ele alırken diğer hikâye, kasaba hayatının basit günlük koşturmacası ile zıtlık oluşturan bir ciddiyetle ilişkileri ve hayat üzerine sohbet eden genç bir çiftin konuşmalarını yönetmenin fotoğrafçı geçmişinin izlerini taşıyan eşsiz bir görsellikle perdeye yansıtır. 

Uzun yıllar Paris'te yaşadıktan sonra doğduğu kasabaya dönen Lui ve kendisine eşlik etmek için gelen karısı Elle'in, hayatları, evlilikleri ve aşklarıyla ilgili konuşmaları sırasında kamera sadece onları izlemekle kalmaz, kasabayı oluşturan öğeleri de sohbetlerinin bir parçası olarak kullanır. Öte yandan kasabanın yerlileri, avlandıkları suların temizliği konusunda dertlidir ve sağlık denetimcileri ile aralarında sorunların üstesinden gelmeye çalışırken birbirleriyle dayanışmaya ve yardımlaşmaya ihtiyaç duymaktadır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.