EN

Gösterim Tarihi: 19.05.2019 / 21.00
Gösterim Yeri: Kadıköy Sineması

Yönetmen: Wim Wenders
Senaryo: Sam Shepard, L.M. Kit Carson
Oyuncular: Harry Dean Stanton, Nastassja Kinski, Dean Stockwell
Fransa-İngiltere-Batı Almanya-ABD-Almanya / 1984 / İngilizce / 148 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP

Amerikalı oyuncu ve yazar Sam Shepard’ın öykülerini bir araya getirdiği ve 1983 yılında yayımladığı Motel Chronicles, City Lights (Motel Günlükleri - Şehir Işıkları) adlı kitabından, senaryosunu L. M. Kit Carson ile birlikte uyarlayıp yazdıkları film, usta yönetmen Wim Wenders’in başyapıtı olarak değerlendirilmektedir. Cannes’da Altın Palmiye ve FIPRESCI ödüllerini kazanan film, pek çok başka ödülün de sahibidir. Wenders’in Amerikan yaşam biçimiyle kurduğu aşk ve nefret ilişkisi, seyirciyi varoluşçu bir zeminde ve büyüleyici görüntüler eşliğinde insan ruhunun derinliklerine götürür. 

Film, Teksas eyaletinin çöllerindeki ıssız otoyollarda sürekli olarak yürüyen, hiç konuşmayan, çevresiyle iletişim kurmayan, adeta hayata küsmüş, toplumdan uzaklaşan orta yaşlı bir adamın hayata ve ailesine yeniden bağlanmasını anlatır. Travis, içine kapanık bir adamdır. Ruhunda gizlediği şeylerin ortaya çıkmasından kaçınmaktadır. Kimsenin gitmeyi bile düşünmeyeceği ıssız yollardan yürümektedir. Bir gün Travis'in kardeşi onu tekrar modern dünyaya davet eder. Ailesi onu beklemektedir. Travis yeniden yollara düşecektir, ancak ilk hedefi uzun zamandır görmediği eski eşini bulmak olacaktır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.