EN

Gösterim Tarihleri: 29.05.2022 Pazar 14.00 / 14.06.2022 Salı 20.00 / 30.06.2022 Perşembe 20.00

Yönetmen: Abel Ferrara
Senaryo: Maurizio Braucci, Abel Ferrara (fikir), Nicola Tranquillino (fikir)
Oyuncular: Willem Dafoe, Ninetto Davoli, Riccardo Scamarcio

Fransa, Belçika, İtalya / 2014 / 84 dk. / Renkli / İngilizce, İtalyanca, Fransızca / Türkçe Altyazılı


Pasolini, yönetmenin öldürülmeden önceki son gününe odaklanan bir biyografi filmi. Pier Paolo Pasolini 1975’te, annesi ve kuzeniyle paylaştığı dairesinde sakin bir yaşam sürmekte, bir yandan son filmi Salo ya da Sodom'un 120 Günü’nü tamamlamak için son hazırlıkları yaparken bir yandan da çekmeyi planladığı filmi Porno-Teo-Kolossal’ı tasarlamaktadır. Gerek özel yaşamı gerekse filmleriyle her zaman tartışma yaratmış yönetmeni ne göklere çıkaran ne de itham eden filmde, gündelik hayat kesitleri arasında önceki filmlerinden parçalar ve yeni filmine dair tasavvurlarını görürüz. Röportaj için evine gelen gazeteciye söyledikleri, topluma yönelik sert eleştirisinin filmlerinden damıtılmış hâlidir adeta. Verdiği bu son röportajın başlığı ise “Hepimiz tehlikedeyiz.” cümlesi olacaktır.

Tıpkı Pasolini gibi kışkırtıcı, ikonoklast bir yönetmen olan Abel Ferrara, Pasolini’nin yaşamını ve ölümünü çevreleyen spekülasyonlara ve komplo teorilerine değinmekten itinayla kaçınıyor. Film, yönetmenin itaat ve isyan, kaos ve sükûnet, Katoliklik ve komünizm arasında salınan duruşu (veya durmayışı) etrafında şekilleniyor.

Willem Dafoe, Pasolini’yle fiziksel benzerliğinin üzerine yönetmenin ruh halini giyinerek müthiş bir performans sergiliyor. Pasolini’nin pek çok filminde rol verdiği “ebedi çocuk” Ninetto Davoli’yi Epifanio rolünde, Serseri Mayınlar’dan (2010) hatırlayabileceğimiz Riccardo Scamarcio’yu ise Ninetto Davoli rolünde izliyoruz. Venedik, San Sebastián ve Münih gibi festivallerde pek çok adaylığı bulunan film En İyi Film’in yanı sıra Pasolini’nin annesini canlandıran Adriana Asti’ye de En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getirmiş.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.