EN

Gösterim Tarihleri: 26.10.2023 Perşembe 20.00 / 24.11.2023 Cuma 20.00 / 24.12.2023 Pazar 18.30

Yönetmen: Brian De Palma
Senaryo: Brian De Palma, Bill Mesce Jr.
Oyuncular: John Travolta, Nancy Allen, John Lithgow

Amerika / 1981 / 108 dk. / Renkli / İngilizce / Türkçe Altyazılı
 

Amerikan sinemasının en kendine has yönetmenlerinden biri olan Brian de Palma, yeraltı sineması ile Amerikan bağımsız sineması arasında duran düşük bütçeli ilk dönem işlerinden stüdyo bütçeleriyle çektiği gerilim-korku türünün başyapıtlarına uzanan filmleriyle geniş bir hayran kitlesine sahip yönetmenler arasında yer alıyor.

De Palma çektiği pek çok filmde sinema sanatına, filmlere duyduğu hayranlığını göstermekten çekinmeyen, iflah olmaz bir sinefil aynı zamanda. Bu nedenle Patlama (Blow Out) adının Michelangelo Antonioni’nin sinemanın düsturunu değiştiren filmlerinden biri olan Blow-Up’a (1966) gönderme olması; büyük bir Hitchcock hayranı olan De Palma’nın, Patlama’nın bel kemiğini oluşturan gerilimini Hitchcockvari bir zamanlamayla kurması pek de şaşırtıcı değil.

Patlama, rastlantı sonucu denk geldiği bir kazanın gizemini çözmeye çalışırken bir cinayeti ortaya çıkaran protagonistinin hikâyesini anlatırken bir yandan da sinemanın temelini oluşturan hareketli görüntü, kurgu ve ses gibi unsurların bir arada kullanılmasının nelere yol açabileceğini sinema dersi verircesine hikâyesinin içine yerleştiriyor.

Quentin Tarantino’nun en sevdiği filmlerden biri olan Patlama’yı izlerken sinema tarihindeki pek çok filmi hatırlayacağınız bir “çağrışım sineması”nı tecrübe ediyor ve işinin ehli bir yönetmenin eline sevdiği malzemeler verildiği zaman ne derece etkileyici işler çıkarabileceğine tanıklık ediyorsunuz.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.