EN

Gösterim Tarihi: 25.04.2019 / 19.00
Gösterim Yeri: Kadıköy Sineması

Yönetmen: Ingmar Bergman
Senaryo:  Ingmar Bergman
Oyuncular: Bibi Andersson, Liv Ullmann, Gunnar Björnstrand
İsveç / 1966 / İsveççe / 83 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe altyazılı / DCP

Sinema tarihinin en iyi filmleri arasında gösterilen ve birçok yönetmenin filmlerinde etkileri görülen, Ingmar Bergman’ın başyapıtı Persona’ya, yönetmenin başından geçen bir hastalık ilham kaynağı olur. 1965’te bir iç kulak enfeksiyonu geçiren Bergman’ın sürekli olarak, hatta uyurken bile başı dönmektedir. Başında bir bantla haftalarca yatağa mahkûm kalan Bergman, doktorunun tavana çizdiği bir noktaya bakarak baş dönmesini gidermeye çalışır. Bergman tavandaki bu noktaya odaklanarak iki yüzün birbirine karıştığını hayal etmeyi dener ve bu denemeler ona biraz olsun iyi gelir. İyileşmesini takip eden günlerde pencereden dışarı bakarken bankta oturan bir hemşire ve hasta görür. Bergman’ın başyapıtı Persona işte bu hasta-hemşire ikiliği ve birbirine karışan yüzler üzerine inşa edilmiştir. Bergman sineması, psikiyatrinin de yoğun ilgi gösterdiği üzere nevrozların, psikolojik travmaların sinemasıdır. Filmleri, baskı altında geçen travmatik çocukluğundan ve II. Dünya Savaşı sonrası refah toplumu İsveç’inin kişisel bunalımlara sık rastlanan atmosferinden izler taşır. Bu nedenle filmlerinin çoğu, psikolojik çözümlemelere açık yapıtlardır.

Ünlü bir oyuncu olan Elisabeth, Elektra adlı oyunu sahnelerken aniden susar. Doktoru fiziksel ya da ruhsal bir rahatsızlığı olmadığını, suskunluğunun bilinçli bir tercih olduğunu söyler ve onunla ilgilenmesi için hemşire Alma’yı görevlendirir. Tedavi süreci, doktorun deniz kenarındaki yazlığında geçer. İki kadın bu yazlıkta, herkesten uzak vakit geçirirken Alma Elisabeth’in kışkırtıcı sessizliği karşısında bütün sırlarını ortaya döker ve Elisabeth’in benliği karşısında kendi benliğini yitirme tehdidiyle karşı karşıya kalır. 

Filmde görülen yazlık ev, Bergman’ın, yaşadığı sürece yerini herkesten gizli tuttuğu kendi evidir ve İsveç’in güneydoğusundaki Fårö Adası’nda yer almaktadır. 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.