EN

Gösterim Tarihleri: 26.11.2023 Pazar 14.00

Yönetmen: Kerem Soyyılmaz

Danimarka, Türkiye / 2023 / Türkçe, İngilizce, Yunanca / 56 dk. / Renkli / Türkçe, İngilizce Altyazılı

1887’de 17 yaşında ölen Chrysoula, İstanbul’a 100 km uzaklıktaki küçük bir köydeki evlerinin zeminine gömüldü. 37 yıl sonra Chrysoula’nın ailesi nüfus mübadelesi nedeniyle onu evin zemininde gömülü bırakıp Kuzey Yunanistan’a sınır dışı edildi. 100 yıl sonra bu eski evde yaşamakta olan yönetmenin ailesi zemin tamiratı yaparken Chrysoula’nın mezar taşını buldu. Film yönetmen Kerem Soyyılmaz’ın 2016’da taşın bulunması, taşın ailesinin araştırılması ve 2022’de Selanik’te son bulan arayış üzerine kendi ve ailesinin başından geçenleri anlattığı bir öykü. 

Rodakis’i Ararken (Searching for Rodakis) Türkiye ve Yunanistan halklarını bir mezar taşı üzerinden birleştiren, tarihi kopuklukları gözden geçirirken yeni yaklaşımlar getiren bir belgesel. Ulus devlet yaratım sürecinde nüfus mübadelesine dair anlamlı bir hikâye.

*Filmin ardından Hüseyin Karabey moderatörlüğünde yönetmen Kerem Soyyılmaz ile söyleşi olacaktır.
** Bu filme, genel izleyici kitlesi katılabilir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.