EN

Gösterim Tarihleri: 18.05.2022 Çarşamba 20.00 / 10.06.2022 Cuma 20.00 / 26.06.2022 Pazar 14.00

Yönetmen:  Roberto Rossellini (Illibatezza), Jean-Luc Godard (Il nuovo mondo), Pier Paolo Pasolini (La Ricotta), Ugo Gregoretti (Il pollo ruspante)
Senaryo: Roberto Rossellini (Illibatezza), Jean-Luc Godard (Il nuovo mondo), Pier Paolo Pasolini (La ricotta), Ugo Gregoretti (Il pollo ruspante)
Oyuncular: Rosanna Schiaffino, Bruce Balaban (Illibatezza), Jean-Marc Bory, Alexandra Stewart (Il nuovo mondo), Orson Welles, Mario Cipriani (La ricotta), Ugo Tognazzi, Lisa Gastoni (Il pollo ruspante)

İtalya / 1963 / İtalyanca / 122 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı


Nükleer savaş ya da din sömürüsü gibi dönemin öne çıkan meselelerine değinen dört farklı kısa filmden oluşan ve Ro.Go.Pa.G ismini içinde yer alan yönetmenlerin soyadlarının ilk seslerinden alan bu antolojik yapıt, Pier Paolo Pasolini'yi çağdaşları usta yönetmenler Jean-Luc Godard, Ugo Gregoretti ve Roberto Rossellini ile buluşturur.

Pek çok eleştirmen ve izleyici tarafından antolojinin en sansasyonel bölümü kabul edilen ve ironi soslu sert bir Hıristiyanlık eleştirisi olan "La ricotta", Pasolini'yi bir kez daha sansür ve yasaklarla karşı karşıya getirecek ve en sonunda birkaç aylık hapis cezası almasına yol açacak bir süreci başlatacaktır. Bu çarpıcı politik film, yönetmenin sinema kariyerinin ilk dönemindeki güçlü yeni gerçekçi etkileri geride bırakarak sembolizm ve görsel dilin önem kazanmaya başladığı bir dönemin de habercisidir.

Başrolde Orson Welles'i izlediğimiz "La ricotta", İsa'nın çarmıha gerilme hikâyesi üzerine film yapmaya çalışan bir yönetmenin başından geçenleri ve çekimler esnasında sette yaşanan trajikomik olayları takip eder. Filmin oyuncu kadrosunda yer alan figüranlardan biri olan Stracci, çekimlerin yapıldığı kırsal bölgede yaşayan yoksul halktan biridir. Stracci öylesine açtır ki fırsat buldukça setteki yemekleri çalmaya başlar, ancak yönetmen tarafından sürekli bölündüğü için bir türlü karnını doyuramaz.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.