EN

Gösterim Tarihleri: 04.02.2022 Cuma 20.00 / 16.02.2022 Çarşamba 20.00 / 05.03.2022 Cumartesi 15.00

Yönetmen:  Apichatpong Weerasethakul
Senaryo:  Apichatpong Weerasethakul
Oyuncular: Jenjira Pongpas, Banlop Lomnoi, Jarinpattra Rueangram

Tayland, İngiltere, Almanya, Fransa, Malezya, Güney Kore, Meksika, ABD, Norveç / 2015 / Tayca, İngilizce / 122 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı

 

Saltanatın Mezarlığı, tuhaf bir uyku hastalığına yakalanmış askerlerin kaldığı, eski bir okuldan devşirme derme çatma bir hastanede geçiyor. Hastanenin yan tarafındaki arsada fiber optik kablo döşemek için bir kazı çalışması yapıldığını görüyoruz. Yönetmenin hikayeye ustalıkla entegre ettiği bazı tanrısal varlıklardan, bu arsanın eski Tay krallarının mezarlığı olduğunu ve bu kralların şimdi Öteki Taraf’taki bir savaş için hastanede yatan askerlerin enerjisini kullanmakta olduğunu öğreniyoruz. Bu sırada uykudaki askerlerden biriyle gönüllü bakıcısı arasında yavaş yavaş gelişen sevgiye tanık oluyoruz.

Diyelim ki gözlerimizi açıyoruz ama rüyada olup olmadığımızdan emin olamıyoruz çünkü belki de aslında gözlerimiz kapalı ama biz rüyamızda uyanıyoruz. İşte Taylandlı usta sinemacı Apichatpong Weerasethakul’un sinemasında bu ikisi, yani yaşamakla rüya görmek aynı şeydir. Günlük yaşam ile rüyalar birbirine geçmişle gelecek kadar yakındır. Gerçeklik, aslında tek bir bütün olan zamanın farklı boyutları arasındaki bir enerji akışı gibi gösterilir. Yönetmen Weerasethakul, Budist geçmişinden izler taşıyan dünya tasavvurunu Altın Palmiye ödüllü filmi Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor’dan (Loong Boonmee raleuk chat, 2010) sonra bu filminde biraz daha uç noktalara çekerek perdeye yansıtıyor. Ama bunu büyük bir doğallıkla yapıyor, öyle ki bu olağanüstü filmin en çarpıcı sahnelerinden biri olan renk değiştiren neonlarla aydınlatılmış yataklarda uzanan askerlerin yer aldığı o hipnotik sahnenin büyülü etkisi altında her şey mümkün görünüyor.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.