EN

Gösterim Tarihleri: 12.12.2021 Pazar 20.00 / 26.12.2021 Pazar 20.00 / 29.01.2022 Cumartesi 15.00

Yönetmen: Metin Erksan
Senaryo: Metin Erksan
Oyuncular: Orçun Sonat, Nazan Adalı, İhsan Gedik, Ahmet Karaca, Kadir Akgün

Türkiye / 1975 / Türkçe  / 44 dk. / Siyah Beyaz / 4K

 

Ali Reis iki yıldır kâh sazlıkta kayığıyla ilerleyerek kâh dalyandaki gözcü direğine çıkarak Hayriye’yi aramaktadır. Hayriye, iki yıl önce Ali Reis ile birlikte yaşadıkları ve evlenme hayali kurdukları sırada sırra kadem basmış ve bir daha kendisinden haber alınamamıştır. Ali Reis bunun üzerine balığa çıkmayı bırakır, insanlardan uzaklaşır ve kendini yalnızca Hayriye’yi aramaya adar. Yardımcısı Mustafa da zaman zaman Hayriye’yi sazlıkta gördüğünü söyleyerek onun bu çaresiz arayışını körüklemektedir.

Erksan, Beş Hececilere tepki olarak bir araya gelen Yedi Meşaleciler topluluğunun tek hikâye yazarı Kenan Hulusi Koray’ın aynı adlı hikâyesinden uyarladığı Sazlık’ta, diğer uyarlamalarına kıyasla daha tanıdık gelen bir hikâyeyi yine Yeşilçam kalıplarının dışına çıkarak anlatıyor. Derleyen Metin Erksan olmakla birlikte müzikler Zeki Ekrem Ün ve Ulvi Cemal Erkin’e, filmin öyküsünü tamamlayan şarkı ise Neşe Karaböcek’e ait.

Filmin bu seçki için 4K olarak yenilenmiş dijital kopyası ilk kez Sinematek/Sinema Evi’nde gösterilecektir.

* Metin Erksan'ın TV Filmleri II programı kapsamında gösterilecektir.

 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.