EN

Gösterim Tarihleri: 03.02.2022 Perşembe 20.00  / 19.03.2022 Cumartesi 18.30 / 29.04.2022 Cuma 20.00

Yönetmen:  Luis Buñuel
Senaryo:  Luis Buñuel, Julio Alejandro, Benito Pérez Galdós (roman)
Oyuncular: Catherine Deneuve, Fernando Rey, Franco Nero

İspanya, İtalya, Fransa / 1970 / İspanyolca / 99 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı

 

Benito Pérez Galdós’un 1892 tarihli romanından uyarlanan film bizi 1920’lerin sonu 1930’ların başında Toledo’ya götürür. Tristana, annesini yeni kaybetmiş bir genç kızdır; Don Lope ise kendini liberal ve sol görüşlü tanımlamakla birlikte şeref, mertlik ve kadınlara ilişkin tutucu düşüncelere sahip, orta yaşlı bir asilzadedir. Kimsesiz kalan Tristana’yı yozlaşmış kurumların, ahlaksızlığın kol gezdiği sokakların elinden kurtarma gerekçesiyle himayesine alır ve onu yıllarca istismar ettiği yetmezmiş gibi sosyalleşmesini de engelleyerek üzerinde baskı kurar. Fakat geçen yıllar Tristana’yı güçlendirip Don Lope’yi güçten düşürdükçe intikam çanları çalmaya başlar.

Film, ilk rafa kaldırılışından yıllar sonra çekim aşamasında, Tristana’nın cinselliği ve Don Lope’nin kilise hakkında söyledikleri nedeniyle Franco hükümetinin sansür mekanizmalarıyla epey sorun yaşar. Seni Sevmeyeceğim, ampütasyon gibi Buñuel filmlerinin imzası haline gelmiş pek çok öğeyi barındırmasının yanı sıra yönetmenin güç ilişkilerini ve toplumsal düzeyde ikiyüzlülüğü en açık şekilde ele aldığı filmlerden biridir.

 

 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.