EN

Gösterim Tarihleri: 13.01.2022 Perşembe 20.00 / 27.01.2022 Perşembe 20.00

Yönetmen: Metin Erksan
Senaryo: Berrin Giz, Safa Önal, Metin Erksan
Oyuncular: Hülya Koçyiğit, Cemal Gencer

Türkiye / 1977 / Türkçe / 95 dk. / Siyah Beyaz


Metin Erksan’dan aşkın ve ölümün doğasına dair bir fikir yürütme, bir sinemasal inceleme olarak dikkat çeker Sensiz Yaşayamam… İş insanı Ayfer, günün birinde ağır bir hastalığının olduğunu ve takriben bir yıl ömrünün kaldığını öğrenir. Ömrünün son günlerinde onu zor bir tedavi süreci beklemektedir. Üstelik tedavi olsa da yaşaması çok düşük ihtimaldir. Bunun üzerine Ayfer tedaviyi reddeder, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gider ve burada kendisini öldürmesi için tuttuğu kiralık katil Ahmet’le buluşur. Kiralık katile, kendisi ne zaman isterse onu o zaman öldürebileceğini ve işareti aldıktan sonra asla vazgeçmemesini söyler. İkilinin adadaki melankolik bir sayfiye mekânında geçirdiği zaman, birbirlerini tanımalarına ve bir aşkın filizlenmesine yol açacaktır.

Sensiz Yaşayamam, ilginç hikâyesi ve Türkiye Sineması’na sık mekân olmayan KKTC’nin filme kattığı güçlü atmosferle dikkat çeker. Aynı zamanda film, Metin Erksan’ın son sinema filmidir. Erksan bu filmden beş yıl sonra 1982’de Preveze Öncesi adlı bir televizyon dizisinde yönetmenlik yapacak, ardından yönetmenliğe ve setlere tamamen veda edecektir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.