EN

Gösterim Tarihleri: 13.05.2023 Cumartesi 14.00 / 26.05.2023 Cuma 20.00 / 06.06.2023 Salı 20.00

Yönetmen: Luchino Visconti
Senaryo: Luchino Visconti, Suso Cecchi D'Amico, Camillo Boito (novella)
Oyuncular: Farley Granger, Alida Valli, Massimo Girotti

İtalya / 1954 / 123 dk. / Renkli / İtalyanca, Almanca / Türkçe Altyazılı


Camillo Boito'nun 1882 tarihli aynı adlı novellasından uyarlanan Senso 1866’da Üçüncü İtalyan Bağımsızlık Savaşı sırasında, Avusturya İmparatorluğu’nun işgali altındaki Venedik’te geçer. İtalyan milliyetçileri bir opera sırasında işgalci subayları hedef alan bir gösteri düzenler. Kendinden yaşça büyük bir aristokratla evli İtalyan Kontes Livia Serpieri de oradadır ve kontes, gösterinin elebaşı olan kuzeni Marki Roberto Ussoni’nin cezalandırılmasını engellemeye çalışırken Avusturyalı Teğmen Franz Mahler’le tanışır. Mahler’in cinsel cazibesi dışında bir özelliği bulunmasa da bu, mutsuz kontesi esir almaya yeter. Livia onu her bakımdan açıkça sömüren Mahler için her şeyi elinin tersiyle iter ve bu şiddetli tutkunun onu uçuruma sürüklemesine izin verir.

Senso için “Bir opera binasında başlıyor ve bir bakıma oradan hiç ayrılmıyor” diyen Roger Ebert’a göre filmin operaya uyarlanmamış olması hayret vericidir. Nitekim Visconti, operadan başka bir biçime sığmayacak duyguları yansıtmak için Livia rolüne ilk olarak Maria Callas’ı düşünmüştür.

Kaynak eserde, Livia’nın kitaba adını veren hisleri ve şehveti ön plandayken Visconti, aristokrasinin ihanetini vurgulamak üzere Roberto Ussoni karakterini ekler ve savaşı biraz daha ön plana çıkarır. Mahler-Ussoni karşıtlığı, Visconti’nin kişiliğine dair bir ipucu olarak okunmaya açıktır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.