EN

Gösterim Tarihi: 13.05.2022 Cuma 20.00

Yönetmen: Andreas Kleinert
Senaryo: Thomas Wendrich
Oyuncular: Albrecht Schuch, Jella Haase, Ioana Iacob, Jörg Schüttauf, Anja Schneider, Joel Basman, Emma Bading

Almanya / 2021 / 150 dk. / Siyah Beyaz / Almanca / Türkçe Altyazılı


"Yaşadığım yerde ölmek istemiyorum.” Bu anahtar cümle filmin başkarakterinin çatışmasını da sergiliyor. Zaten söz konusu alıntı onun, yani Thomas Brasch'ın bir şiirinden. Brasch çok yetenekli bir yazar ve mevcut koşullardan kolay memnun olmayan bir kişiliktir. Prag baharının bastırılmasını tüm gücüyle protesto ettiği ve bu yüzden hapse girdiği Doğu Almanya'da da, sadık bir partili olan ve yeni cumhuriyeti savunmak uğruna kendi oğlunu ihbar eden babasıyla sürekli çatıştığı aile evinde de muhaliftir. Ancak daha sonra Batı Almanya'ya yerleştiğinde de durum değişmez. Burada bir yazar ve film yönetmeni olarak çabucak büyük başarı kazanır ama kapitalizmin pırıltılı dünyasında kendini asla evinde hissetmez. Brasch, radikal şekilde genel geçer kuralların dışında kaldığı için belki toplumu hep kışkırtır ama genç yaşta öldüğünde de -döneminde bir benzeri olmayacak şekilde- insanları hem sarsan hem de onlara dokunan bir miras bırakır.

Andreas Kleinert, Tallinn Film Festivali'nde En İyi Film ödülünü kazanan filmiyle isyankâr bir sanatçının etkileyici bir portresini sunuyor. Ancak Anke Leweke'nin Deutschlandfunk Kultur'daki eleştirisinde belirttiği gibi alışıldık bir biyografi değil bu: "Filmin Brasch'ı anlamak gibi bir çabası yok. Onun yerine sanatçıyla beraber bir arayışa çıkıyor ve bu arayışın asla bitmeyeceğini de pekâlâ biliyor." Brasch'ın aynı şiirinden bir diğer alıntıyla noktalarsak: "Kalmak istiyorum asla olmadığım yerde."

*Goethe-Institut ve German Films ortaklığıyla sunulan KINO 2022: Alman Filmleri Türkiye'de kapsamında gösterilmektedir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.