EN

Gösterim Tarihleri: 07.01.2022 Cuma  20.00 / 16.01.2022 Pazar 15.00 / 26.01.2022 Çarşamba 20.00

Yönetmen: Metin Erksan
Senaryo: Metin Erksan, Kemal Demirel
Oyuncular: Müşfik Kenter, Sema Özcan, Süleyman Tokcan

Türkiye / 1965 / Türkçe / 85 dk. / Siyah Beyaz


Sevmek Zamanı, Metin Erksan’ın bir auteur ve Türkiye Sineması dahilindeki “Yönetmenler Kuşağı”nın en önemli temsilcilerinden biri olarak anılmasını sağlayan başyapıtlarından biri, belki de en önemli filmidir. Büyükada’da yaşayan Boyacı Halil, adadaki yazlık bir köşkte çalıştığı sırada gördüğü bir kadının resmine âşık olur. Meral adlı bu genç kadın da Halil’i tanır tanımaz ona âşık olacak, onun bu aşkına karşılık verecektir. Lakin Halil ona değil, onun suretine âşıktır. İkilinin, kendilerini inanılmaz bir melankolinin içinde bulduğu hikâyede, önce Halil’in, surete duyduğu aşkın gerçek olabileceğine inanması, sonra da çiftin aşkın gerçekten varolduğuna ikna olması gerekir.

Yeşilçam’ın zengin kız, fakir oğlan anlatılarına hapsettiği imkânsız aşk temasına sırtını dönen Erksan, gerçek aşkın imkansızlığına kafa yorar filminde. Görsel olarak tam anlamıyla rüya gibi, yer yer biçimci denemelerin zirveye çıktığı bir anlatıyı tercih eder. Karakterlerin psikolojik dünyasını betimlerken kullandığı çerçevelerde Halil ve Meral’in yalnızlığını derinden hissettirir. Film için Metin Bükey’in bestelediği müziklerse dönemin ötesindedir. Buna rağmen Sevmek Zamanı yapımcısı tarafından cezalandırılır ve tamamlandıktan sonra gösterime girmez. Yıllar sonra keşfedilen film, nesilden nesile anlatılan bir efsaneye dönüşür.  

*Filmin 16 Ocak 2022 Pazar günü saat 15:00 seansının ardından Mehmet Sindel ile Film Analizi gerçekleştirilecektir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.