EN

Gösterim Tarihleri: 03.12.2021 Cuma 15.00 / 21.01.2022 Cuma 20.00

Yönetmen: Metin Erksan
Senaryo: Yılmaz Tümtürk 
Oyuncular: Cihan Ünal, Agah Hün, Canan Perver, Meral Taygun

Türkiye / 1974 / Türkçe / 105 dk. / Renkli

Metin Erksan’ın korku türü ve fantastik sinema dahilinde çektiği tek filmdir Şeytan. Filmde ergen yaşlarında bir kız çocuğu olan Gül, doğum günü sonrasında rahatsızlanır ve ürkütücü davranışlar sergilemeye başlar. Annesi Ayten, kızını birçok tetkikten geçirmesine ve psikiyatristlerden destek almasına rağmen Gül’ü tedavi edemez. Evde yaşanan korkunç olaylar sonrasında Ayten, kızının şeytan tarafından ele geçirildiğini düşünerek Doktor Tuğrul Bilge’den yardım ister. Tuğrul Bilge başlangıçta duruma ikna olmasa da onu bu konuda bilgili bir imama yönlendirecek, Gül’ü kurtarmaya çalışacaktır.

Sinemamızın kült filmlerinden Şeytan, William Friedkin’in 1973 yapımı filmi Şeytan’ın (The Exorcist)  gayrıresmi yeniden çevrimidir. Filmde Erksan’ın ortaya koyduğu biçimci çözümler ve anlatımdaki orijinal filmden yer yer ayrılan teknik buluşlar görülmeye değerdir. Türün hayranlarının kesinlikle ilgiyle izleyeceği bir yapıt.   

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.