EN

Gösterim Tarihleri: 10.02.2022 Perşembe 20.00 / 27.02.2022 Pazar 15.00 / 18.03.2022 Cuma 20.00

Yönetmen:  Ali Abbasi
Senaryo:  John Ajvide Lindqvist, Ali Abbasi, Isabella Eklöf
Oyuncular: Eva Melander, Eero Milonoff
 

İsveç, Danimarka / 2021 / İsveççe, İngilizce / 110 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı

 

2018’de Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış Bölümü kapsamında En İyi Film seçilen İranlı yönetmen Ali Abbasi’nin ikinci filmi, İsveç-Danimarka ortak yapımı Sınır, kimlik, azınlık, öteki olgularını fantastik karakterler üzerinden ele alan sıradışı bir film. Sınırda görev yapan gümrük memuru Tina yadırgatıcı dış görünümüyle çevresindekilerden ayrılan ama olağanüstü koku alma yeteneği sayesinde yasadışı olanı anında teşhis edebildiği için işinde başarılı ve dolayısıyla toplum içinde kendine yer bulan biridir. Günün birinde dış görünümü itibarıyla tıpatıp kendine benzeyen biriyle karşılaşır, ne var ki ondan da ne olduğunu tam anlayamadığı, şüphe uyandıran bir koku almaktadır. Çoktandır kanıksadığı yalnızlığı bu şüpheli yabancı ile kurduğu ilişki ile son bulacak ancak zamanla ortaya çıkan kimi gerçekler Tina’yı bir kimlik bunalımına itecektir.

Tomas Alfredson’un 2008 yapımı kült vampir filmi Gir Kanıma’nın (Låt den rätte komma in) kaynak aldığı romanın yazarı İsveçli John Ajvide Lindqvist’in bir kısa hikâyesinden uyarlanan film, bu sıradışı hikâyeyi yalnızca seyirciyi medeniyetle barbarlık ya da sosyal olarak kabul edilebilir olanla olmayan arasındaki muğlak sınırlar üzerine düşünmeye sevk etmekle kalmayan, aynı zamanda fantastik sinema ile toplumsal gerçekçi sinema arasındaki sınırlara da meydan okuyan ve başından sonuna dek hayranlıkla izlenen bir anlatıya dönüştürüyor.

 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.