EN

Gösterim Tarihleri: 18.11.2022 Cuma 20.00 / 17.12.2022 Cumartesi 18.30 / 28.12.2022 Çarşamba 20.00

Yönetmen: Marcel Carné
Senaryo: Pierre Mac Orlan (roman), Jacques Prévert (senaryo ve diyalog)
Oyuncular: Jean Gabin, Michel Simon, Michèle Morgan, Pierre Brasseur

Fransa / 1938 / Fransızca / 91 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

 

Asker kaçağı Jean yeni bir başlangıç umuduyla sisli bir gece vakti kendini liman kenti Le Havre’a atar. Karnını doyurduğu küçük barda, hamisi Zabel’den kaçmış genç Nelly ile tanışır. Jean ve Nelly takip eden günlerde birbirine iyice bağlanır fakat ne Zabel ne de Nelly’nin peşindeki gangster Lucien onlara rahat vermeye niyetlidir. Jean bütün umudunu o limandan kalkıp Venezuela’ya doğru demir alacak gemide olmaya bağlamış olmasına rağmen Nelly’ye duyduğu aşk ve genç kadının içine hapsolduğu ilişkiler ağı Jean’ı içine çekecektir.

Marcel Carné- Jacques Prévert işbirliğini pekiştiren filmin olağanüstü atmosferi Trauner tarafından yine stüdyoda yaratılırken görüntü yönetiminde Alman dışavurumculuğunun etkileri seçilebilir. Müziği Maurice Jaubert’e ait filmin oyuncu kadrosu da şiirsel gerçekçiliğin yüzü haline gelen Jean Gabin, Michel Simon, Pierre Brasseur gibi isimlerden oluşuyor. Hikâyenin neredeyse tüm karakterleri daha iyi bir hayata özlem duysa da her şeyi saran sis onları oldukları yerde tutar: Özgürlük bir yanılsama, kader kaçınılmaz mıdır?

Kara film terimi savaş sonrası Amerikan sinemasında belirgin olan bir tarzı imleyegelse de bugün bu terimin çok daha önce, 1930’lar Fransız şiirsel gerçekçi filmler için kullanılmış olduğunu biliyoruz. Sisler Rıhtımı bu filmlerin başında geliyor.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.