EN

Gösterim Tarihleri:  25.11.2021 Perşembe 20.00 / 18.01.2022 Salı 20.00

Yönetmen: Metin Erksan
Senaryo: Atıf Yılmaz
Oyuncular: Sezer Sezin, Kenan Pars, Kadir Savun

Türkiye / 1960 / Türkçe  / 117 dk. / Siyah Beyaz


Babası borç karşılığı aldığı otomobil ile taksi-dolmuş şoförlüğü yapan Nebahat yoksul bir mahallede annesi, babası ve küçük kardeşi ile birlikte yaşamakta, genç bir banka memuru ile evlenmeye hazırlanmaktadır. Nebahat’in hayatı babasının ani vefatı sonucu alt üst olur. Hâlihazırda kıt kanaat geçinen ailenin hepten zor durumda kalması üzerine Nebahat en başta nişanlısı ve mahalleliyi karşısına alarak; müşterilerin taciz ve hakaretlerine, şoför Neşet’in iftiralarına göğüs gererek şoförlük yapmaya başlar. Bu sırada otomobilin sahibi Ateşoğlu da Nebahat’in peşine düşer. Ateşoğlu’nun avukatı Kenan ile Nebahat arasında yeşeren sevgi ise bu hayatta kalma mücadelesine yeni bir boyut katacaktır.

Önceki yıl Fosforlu Cevriye’nin (1959) kazandığı ticari başarı üzerine, Ali Kaptanoğlu müstearlı Attila İlhan’ın kaleme aldığı ve Atıf Yılmaz’ın senaryolaştırdığı Şoför Nebahat sinemamızda erkeksi kadın karakter üzerine kurulu filmlerin başında geliyor. Her ne kadar kamusal yaşamda yer almak ve kendi ayakları üzerinde durmak için erkek gibi giyinmek, konuşmak ve davranmak zorunda kalan Nebahat’in baştan sona erkeklerden oluşan bir yaratıcı ekibin ürünü olduğu aşikârsa da ilhamını gerçek bir kadından aldığını not düşmek gerek. Sezer Sezin’in hayat verdiği ve kariyeri boyunca adeta özdeşleştiği Şoför Nebahat seyirciyi 1960 İstanbul’unda bir gezintiye çıkarmakla kalmıyor, aynı zamanda erkeklerin, özgürleşen ve güçlenen kadınlara yükledikleri roller ve çizdikleri sınırlar yoluyla, bu toplumsal dönüşümle nasıl baş etmeye çalıştıklarının çarpıcı bir örneğini sunuyor.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.