EN

Gösterim Tarihleri: 18.11.2021 Perşembe 20.00 / 02.12.2021 Perşembe 20.00 / 19.12.2021 Pazar 15.00

Yönetmen: F.W. Murnau
Senaryo: Carl Mayer
Oyuncular: Emil Jannings, Maly Delschaft, Max Hiller

Almanya / 1924 / Almanca / Sessiz / 90 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı 

Birinci Dünya Savaşı sonrasında Berlin’in lüks otellerinden birinin kapı görevlisi olarak çalışan bir adam, çok severek ve büyük bir gururla yürüttüğü prestijli işinden alınarak aynı otelin tuvaletinde çalışmak üzere görevlendirilir. Yaşadığı yoksul mahallede kral muamelesi görmesini sağlayan fiyakalı üniforması elinden alınan adam kedere boğulur. Her şeyini kaybettiğini düşünerek büyük bir bunalıma sürüklenir ama hayat devam etmektedir.

Neredeyse hiç arayazı kullanmamasıyla sessiz dönemin ayrıksı örneklerinden olan Son Adam sinemaya birçok yenilik getirmiş bir filmdir. Başkarakterini canlandıran Emil Jannings’in güçlü performansı ve kamera kullanımındaki teknik ustalıkla öne çıkan filmde dönemin efsanevi görüntü yönetmeni Karl Freund, zincirlerinden kurtardığı kamerasıyla daha önce görülmemiş bir biçimde odalar arasında dolaşır, rüya sahneleriyle özel efektlerin de yardımıyla filmin başkarakterinin ruh dünyasını ustalıkla görselleştirir. Öyle ki Son Adam’dan önce Alman sessiz sinemasında kamera daha önce hiç böylesine öznel bir biçimde kullanılmamıştır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.