EN

Gösterim Tarihleri: 22.10.2022 Cumartesi 18.30 / 09.12.2022 Cuma 20.00 / 24.12.2022 Cumartesi 18.30

Yönetmen: Peter Bogdanovich
Senaryo: Larry McMurtry (roman, senaryo), Peter Bogdanovich (senaryo)
Oyuncular: Timothy Bottoms, Jeff Bridges, Cybill Shepherd, Ben Johnson, Cloris Leachman, Ellen Burstyn

ABD / 1971 / İngilizce / 118 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

 

1950’lerin başında, Kuzey Teksas’ta bir petrol kasabası olan Anarene’de geçen bir büyüme hikâyesi. Lise son sınıfa giden ve okulun futbol takımının kaptanları olan Duane ile Sonny yakın arkadaştır. Neredeyse hayalet kasabaya dönüşmüş Anarene’de, kasabanın ruhu sayılabilecek Aslan Sam’in işlettiği lokanta, bilardo salonu ve sinema haricinde gidilecek yer, yapılacak pek bir şey yoktur. Duane, kasabanın en zengin ve en güzel kızı Jacy’yle, Sonny ise Charlene ile birliktedir. Büyüme sancıları eşliğinde bu durum değişecek, kasaba sınırları içinde keşfettikleri anlam ve yeni duygularla sinema salonunda oynayan son Western gibi çocuklukları da geride kalacaktır.

Bu kederli film belirli bir mekândan ziyade, yaşamak için bir sebep bulmanın güç olduğu, bir türlü çıkıp özgürleşilemeyen bir ruh halini anlatıyor. Anlattığı ruh halinin zamana direnişinde siyah beyaz çekilmiş olmasının da payı yadsınamaz. Ses bandının tamamen dönemin pop şarkılarından oluşması da seyirciyi yanıltmasın; çünkü yönetmen nostaljinin üzerine kurulu olduğu mitin kırılganlığını incelikle aşikâr ediyor.

Son Gösteri En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil toplamda sekiz dalda akademi ödülüne aday gösterilip yardımcı oyuncu kategorilerinde ödülü kazanmıştır. Bu yıl kaybettiğimiz yönetmen Peter Bogdanovich’in 1990’da ekibin büyük kısmını toplayarak, bu hikâyenin 32 yıl sonrasında, 1984 yazında geçen devam filmi Texasville’i çekmiş olduğunu da not düşelim.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.