EN

Gösterim Tarihleri: 10.05.2022 Salı 20.00 / 14.05.2022 Cumartesi 18.30

Yönetmen: Franziska Stünkel
Senaryo: Franziska Stünkel
Oyuncular: Lars Eidinger, Devid Striesow, Luise Heyer, Peter Benedict, Kai Wiesinger, Victoria Trauttmansdorff

Almanya / 2021 / 116 dk. / Renkli / Almanca / Türkçe Altyazılı


"Umarım filmim keyfi bir politik sistemin insafına kalan bireyin içine düştüğü güçsüzlüğü ortaya koyuyordur." Doğu Almanya'da idam edilen son kişinin hikâyesinden esinlenen yönetmen Franziska Stünkel, önüne geçilemeyen bir kaderin çekim alanını anlatıyor.

Franz Walter'ın hayatı ümit vaat etmektedir. Corina’yla birbirlerine âşıklardır ve ileride evlenmeyi planlarlar. Kariyeri için uzun zamandır planladığı, Afrika'daki araştırma gezisi de gerçek olmak üzeredir. Beklenmedik bir anda Humboldt Üniversitesi'nden bölüm başkanlığı teklifi gelir. Fakat önce Doğu Almanya İstihbarat Merkez İdaresi'nde görev alması istenir. Kendisine verilen ilk vakaysa Batı'ya kaçan bir futbolcuyla ilgilidir. Heyecan verici başlayan bu oyun, başlarda pek belli olmasa da giderek artan bir şiddetle, insafsız ve sistematik bir sindirme eylemine dönüşür. Bu hayatın kendisine göre olmadığını anlayan Franz, sistemin dışına çıkmaya karar verir ama bu tercihinin sonuçları ölümcül olur.

Filmin orijinal Almanca ismi, Doğu Almanya'da idam cezalarının uygulanma şekline gönderme yapıyor. Doğu Almanya'da idam cezası alan suçlular beklemedikleri bir anda enselerinden silahla vurularak öldürülüyordu. Geçtiğimiz yıl Münih Film Festivali'nden En İyi Senaryo ödülüyle dönen Son İnfaz’da yönetmen, sisteme sadık kalmakla bireyin vicdanı arasındaki çatışmayı başarıyla ele alıyor ve bu iki durum arasındaki zıtlığı vurguluyor.

*Goethe-Institut ve German Films ortaklığıyla sunulan KINO 2022: Alman Filmleri Türkiye'de kapsamında gösterilmektedir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.