EN

Gösterim Tarihleri: 05.12.2021 Pazar 15:00 / 20.01.2022 Perşembe 20:00

Yönetmen: Metin Erksan
Senaryo: Metin Erksan
Oyuncular: Ekrem Bora, Tamer Yiğit, Belgin Doruk

Türkiye / 1964 / Türkçe / 98 dk. / Siyah Beyaz 


27 Mayıs 1960 darbesinin ardından politik olarak yeniden şekillenen ülkenin sosyal yaşamına dair keskin gözlemlerini sürdüren Metin Erksan, bir gazete haberinden yola çıkarak senaryosunu yazdığı filmi Suçlular Aramızda'da toplumsal gerçekçi bir noktadan hareket eder. Film, zengin bir ailenin evinde gerçekleşen bir hırsızlığın ardından farklı sınıflardan birkaç insanın kesişen öykülerine odaklanır.

Zengin ailenin evinden çok kıymetli olan bir kolye çalınmıştır. Hırsızın konağın içinden biri olduğunu düşünen ev sahipleri, çalışanlara sınıf farklılıkları ve önyargıyla yaklaşmaya başlar. İşin daha da ilginç tarafı çalınan kolye aslında sahtedir. Zengin ailenin oğlu Mümtaz, kolyenin sahte olmasından utanç duyup bunu gizlemeye çalışırken, olayın faillerinden Halil, bir an önce yüklü miktarda parayı elde etmek istemektedir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.