EN

Gösterim Tarihleri: 02.11.2022 Çarşamba 20.00 / 26.11.2022 Cumartesi 14.00 / 20.12.2022 Salı 20.00

Yönetmen: Jean Renoir
Senaryo: René Fauchois (oyun), Jean Renoir (senaryo), Albert Valentin (senaryo)
Oyuncular: Michel Simon, Marcelle Hainia, Sévérine Lerczinska, Charles Granval, Jean Dasté

Fransa / 1932 / Fransızca / 85 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

 

Parisli kitapçı Édouard Lestingois bir gün nehir kıyısındaki evinin penceresinden, bir evsizin kendini Seine Nehri’ne atarak intihar etmeye çalıştığını görür ve onu boğulmaktan kurtararak eve getirir. Madem Boudu’nun hayatını kurtarmıştır, öyleyse saçı sakalı birbirine karışmış bu tuhaf adamdan artık o sorumludur. Gelgelelim hane halkının burjuva değerlerini tanımayan Boudu evin düzenini altüst edecektir.

René Fauchois’nın 1919 tarihli aynı adlı oyunundan uyarlanan film, Renoir’ın adını duyurmasını sağlamıştır. Öte yandan, oyunun merkezinde Lestingois yer alırken filmin merkezinde Boudu vardır ve bu Boudu, oyundakinin aksine özgürlüğünden vazgeçmek konusunda o kadar istekli değildir.

Dönemin sağ basını tarafından anarşist bir saldırı, bir skandal addedilen filmde Renoir, mensubu olduğu burjuvaziye yalnızca konu itibarıyla mesafelenmekle kalmaz, teknik anlamda da yenilikçi bir yol izler. Gerçek mekân çekimleri, kısa ve durağan yerine uzun ve akıcı kamera hareketlerinin yanı sıra sokağa teleskopik bakışı da absürtlük hissini artırır, dahası dönemin Paris’ini “gözetleyebilmemizi” sağlar. Bununla birlikte kır sahnelerinde ressam babası Pierre Auguste Renoir’ın empresyonist izlerini sürmek mümkündür.

Filmin iki yeniden çevriminde Boudu’yu, Gérard Depardieu (Boudu, 2005) ve Nick Nolte’un (Down and Out in Beverly Hills, 1986) canlandırdığını da not düşelim.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.